Merrill Lynch: "stabilitási aggodalmak" a magyar gazdaságban
A Merrill Lynch londoni irodája által a befektetőknek havonta összeállított európai feltörekvő piaci helyzetelemzés májusi, 49 oldalas kiadása szerint a gazdaság lendülete az idén tovább gyengült, a növekedés üteme valószínűleg 3 százalék közelébe lassul, és ez a teljesítmény is nagyban függ a költségvetési ösztönzőktől.
A befektetési cég szerint a bizonytalanságot fokozza, hogy a statisztikai hivatal "állítólag ellentmondásos módszertani változtatásokat alkalmaz, ... amelyek javították a tavalyi GDP-adatokat". A Merrill Lynch szerint a tavalyi második félévi tényleges növekedés gyengébb volt a számok által jelzettnél.
A költségvetés eddigi idei teljesítményét - azt az előrejelzést, hogy áprilisban teljesülhetett az éves államháztartási deficitcél 71 százaléka - a Merrill Lynch "drámai romlásnak" nevezi ahhoz képest, hogy a tavalyi időarányos hiány az éves cél 42 százaléka volt.
A bank térségi elemzői szerint az eddigi adatok alapján "csodának kellene történnie" ahhoz, hogy tartani lehessen az idei éves hiánycélt, amely - az ESA95 szabvány szerint - hivatalosan 4,7 százalék. A Merrill Lynch 5,5 százalékos központi hiányt vár 2005 végére.
A cég szerint ez "korántsem a borúlátó előrejelzés": a január-áprilisi túllépés, összevetve a május-decemberi teljesítmények történelmi tapasztalataival, arra utal, hogy a 2005-ös hiány, ha nem lesznek kiigazító intézkedések, a 6 százalékot is elérheti.
Tény, hogy bizonyos idei kifizetéseket előrehoztak a január-áprilisi időszakra, de ugyanez igaz a bevételekre is; például 125 milliárd forintnyi autópálya-koncessziós díjat "jelentések szerint" áprilisra hoztak előre, áll a jelentésben.
Az elemzés "kritikusan aggályosnak" nevezi a stabilitás szempontjából, hogy a piacok és a külföldi elemzők már nem hisznek a költségvetési adatok valódiságában. Kétségeket ébresztenek "a mérlegbe be nem vett költségvetési tevékenység fokozódó jelei". Ennek "legvisszásabb módja" az autópályacégek beruházásainak finanszírozása gyakorlatilag állami garancia mellett felvett kereskedelmi hitelből - áll a londoni elemzésben.
Az inflációs kilátásokról ugyanakkor a Merrill Lynch elemzői azt írták, hogy Magyarország közeledik az árstabilitás megteremtéséhez. A jelenlegi folyamatok fennmaradása esetén a maginfláció a nyárra 2 százalék alá süllyedhet, és ez jó eséllyel 2,5 százalékig csökkenti addigra a teljes fogyasztói árindexet - írták a Merrill Lynch londoni elemzői, akik szerint az év végi tizenkét havi infláció sem lesz 2,5-3 százalék fölött.
(MTI)