Lemondott Csapó József
Ferencz Csaba, az SZNT alelnöke viszont kijelentette: bár "a szándék megfogalmazódott", a döntés még nem végleges. Hozzátette: a szervezet vezető testülete tárgyal a kérdésről, de ez ügyben egyelőre nem született döntés.
Az SZNT 2003. október 26-án alakult meg, s Csapót akkor választotta elnökévé. A szervezet a történelmi Székelyföld magyar lakosságának közképviseleti testületeként határozta meg önmagát. A nyolc történelmi székely szék jelenleg három - Hargita, Kovászna és Maros - megye területén található.
Az SZNT kidolgozta, és 2004 elején benyújtotta a bukaresti parlamentnek a Székelyföld területi autonómiájának statútumát, amelyet azonban a román törvényhozás tavaly március 30-án elutasított. Azt követően a Csapó vezette szervezet - a Tőkés László református püspök nevével fémjelzett Erdélyi Magyar Nemzeti tanáccsal (EMNT) együtt - azt követelte, hogy az erdélyi magyarság autonómiájának biztosítását az EU tegye Románia uniós csatlakozásának előfeltételévé.
Tavaly augusztusban az SZNT hivatalosan kérelmezte: Hargita, Kovászna és Maros megyében írjanak ki népszavazást, amelyen a térség lakossága a Székelyföld autonómiájáról nyilatkozzon. A kezdeményezést a román kormány azzal utasította vissza, hogy az ellentétes az országot nemzetállamként meghatározó alkotmány előírásaival.
Csapó József most közölte: 1990 óta az autonómiastatútumok kidolgozásával szolgálta az erdélyi magyarságot. Úgy vélte, megtiszteltetés számára, hogy az SZNT felhatalmazásából hozzájárulhatott az Európai Parlament Románia-jelentésének a magyarsággal kapcsolatos részéhez. Kifejtette: 85 év óta ez az első európai hivatalos dokumentum, amely az önkormányzati rendszert az erdélyi magyarság védelmét szolgáló intézkedésnek tekinti.
Csapó lemondásának fő oka vélhetően nem az életkora. Az SZNT és az EMNT között, illetve ezeken belül az utóbbi hónapokban egyre nyilvánvalóbb viták zajlottak, amelyek egyfelől a székely-erdélyi magyar érdekkülönbségeken, másfelől személyes ambíciókon alapulnak. Az idén márciusban Tőkés László már nyíltan bírálta Csapó Józsefet az EMNT egyik ülésén. A püspöki bírálat szerint az autonómiát zászlajukra tűző szervezetek között nagy a széthúzás, s azok "székely vagy magyar alapon" váltak megosztottá.