Óvodával és bölcsődével az európai top százban
A Great Place to Work (GPTW) munkaügyi tanácsadó és kutatóintézet második alkalommal tette közzé azoknak az európai munkaadóknak a listáját, amelyek a legjobb körülményeket biztosítják dolgozóiknak. A mintegy 125 ezer alkalmazott körében végzett kérdőíves felmérés során arra kerestek választ, hogy az alkalmazottak mennyire bíznak meg főnökeikben, egymásban, és a cégük vezetése milyen mértékű anyagi és erkölcsi megbecsülést nyújt dolgozóinak. A véletlenszerűen kiválasztott válaszadók anonim módon értékelték cégeiket. A GPWT kutatói az alábbiak megítélésére voltak kíváncsiak: a dolgozó iránti tisztelet, a korrektség, a dolgozók egymás közötti bajtársiassága, és hogy az alkalmazottak mennyire büszkék a cégükre.
A kategóriagyőztes munkahelyek között egyaránt megtalálható nemzetközi óriás vállalat és egészen kicsi helyi vállalkozás is. Immár második alkalommal állapították meg, hogy a dolgozók a legtöbb megbecsülésre a Microsoft európai leányvállalatainál számíthatnak, ahol sok más mellett különösen kiemelkedők a családos dolgozóknak járó juttatások. A legmegbízhatóbb európai munkaadó címét ugyanakkor a mindössze 275 munkavállalót foglalkoztató, időseket ellátó svéd gondozó- intézmény, a Nackageriatriken kapta.
A dolgozóival szemben legkorrektebbnek a számítógép-alkatrészeket gyártó SAP németországi leányvállalata bizonyult, amelynek sikerült a "sokszínűséget és az egyenlőséget" a vállalat mindennapi életének részévé tennie.
Cégükre azok a svédek és angolok a legbüszkébbek, akik a Novo Nordisk leányvállalataiánál dolgoznak, amiért cégük hangsúlyosan nagy szerepet vállal a fenntartható fejlődés környezetvédelmi programjában, és támogatja a dolgozók közösségi és karitatív célú tevékenységeit.
A legerősebb bajtársiasságot egy angol székhelyű, száz főt foglalkoztató - különös nevű - ?What If! kreatív-innovációs cégnél tapasztalták.
Bár több független szervezet is végez hasonló kutatásokat, az 1991-ben az Egyesült Államokban alapított GPTW által megállapított díjak számítanak a legrangosabbnak. Az Európai Bizottság 2002-ben kötött szerződést a GPTW-vel egy első, teljes, a bővítés előtti EU mind a 15 tagállamára kiterjedő felmérésre. A felhívásra több ezer kis-, közepes és nagyvállalat adta be a jelentkezését. A vizsgálatba bevont cégek összesen egymillió dolgozót foglalkoztatnak - közülük választottak ki véletlenszerűen 125 ezer munkavállalót, akik megkapták a cég kérdőíveit.
A felmérés szerint az első, 2003-as felméréshez képest a vállalatok magasabb elégedettségi fokot értek el dolgozóik körében. Az első tíz között szereplő Microsoftnál arra is nagy súlyt fektetnek, hogy a munka és a magánélet egyensúlya ne boruljon fel, elsősorban a munkaidő rugalmasabb megszervezésével, vállalati bölcsőde és óvoda fenntartásával. A munkahelyeken még játékszobát is berendeztek a dolgozók gyerekeinek. A Hewlett-Packard osztrák leányvállalatánál pedig a női menedzserek egyharmada részmunkaidőben dolgozik.
Szintén pozitív trend az információk növekvő megosztása a különböző beosztású alkalmazottak között, és a "nyitott ajtók politikája" jegyében egyre több cégnél figyelhető meg a cég dolgozóinak bevonása a döntéshozatalba. A jelentés külön kiemeli a CB Richards Ellis Gunne ír ingatlancég működését, ahol a dolgozók és a vezetőség rendszeresen közös ötletbörzéket tart, és a vezetőség a legjobb ötleteket külön prémiummal jutalmazza.
Fontos szempont a felső vezetők megközelíthetősége. A Danone spanyol vezérigazgatója és HR-igazgatója nemrég a cég junior menedzsereivel találkozott, hogy meghallgassa az új emberek első benyomását a cégről. A Unique Interim belga tanácsadó cégnél a vezetőség minden héten meglátogat egy kirendeltséget, hogy kihelyezett igazgató- tanácsi üléseken a helyi kollégák bevonásával hozzon döntést.
A vállalati munkamorál és a dolgozók elégedettsége hat a vállalat tőzsdei szereplésére. Amerikában a Fortune magazin 1993 óta teszi közzé a száz legjobb amerikai munkahely listáját. A Russell Investment Group nemrég publikált elemzése szerint a listára felkerült cégek az utóbbi hét évben megháromszorozták forgalmukat.
A tanulmány szerint a vállalati kultúra és a vállalat profittermelő képessége között szoros összefüggés van, az elemzők szerint a jó munkahely cím jelentős versenyelőnyhöz juttatja a céget. A dolgozók és a vezetők közötti erősebb kapcsolat és a bizalom amellett, hogy megkönnyíti a munkamenetet, a cég tőzsdei szereplését is jótékonyan befolyásolja.