Start a száz lépésben

Gyurcsány Ferenc kormányfő szombaton az MSZP választmányi ülésén meghirdette a fiatalok pályakezdését segítő Start-programot, valamint bejelentette: a színlelt szerződések megszüntetésére egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás bevezetését tervezik.

Semmittevő kormányok voltak hatalmon 1997 óta - jelentette ki a miniszterelnök az MSZP országos választmányának szombati ülésén. Gyurcsány Ferenc szerint az utolsó, a nyugdíjreform óta a politika nem cselekvő, hanem magyarázó vagy propagandapolitika. A miniszterelnök ezzel nyilván utalt elődje, Medgyessy Péter szavaira is, aki kevesellte a száz lépés programját, és a valódi reformokat hiányolta.

A "nagyotmondás helyett igazmondás" politikája jegyében Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy "bántóan alacsony" a foglalkoztatottsági ráta, bár szerinte világos, hogy a bejelentetteknél jóval többen dolgoznak. A száz lépés program részeként, a pályakezdők munkanélküliségének csökkentése érdekében meghirdette a Start-programot, amelynek révén a pályakezdést követő első évben a mai 34 százalékos közteher helyett csak 15-öt kellene fizetni a munkaadónak, a második évben pedig 25 százalékot. A miniszterelnök hozzátette: Magyarországon az átlagos munkanélküliség alacsonyabb ugyan, mint az Európai Unióban, de a pályakezdők munkanélküliségi rátája éppen annyi. A pályakezdő fiatalok esetében információink szerint a 15, illetve 25 százalékos kedvezmény 90 ezer forintos fizetésig lenne érvényes. Az intézkedés az első évben 40-50 ezer pályakezdőt érintene, közülük 10 ezernek a program nélkül esélye sem lenne az elhelyezkedésre.

A színlelt szerződések megszüntetésére - az egyszerűsített vállalkozói adó sikerén felbuzdulva - egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás (ekho) bevezetését tervezik. Az ekhót választók alkalmazottak lesznek, de a munka törvénykönyvében meghatározottaknál kevesebb jogosítvánnyal, ugyanakkor kisebb járulékfizetési kötelezettséggel. Bevezetése szeptember 1-jétől várható. A miniszterelnök elmondta: vannak olyan foglalkoztatási formák - újságírók, színészek, sportolók foglalkoztatása -, amelyek nem illeszthetők könnyen a munka törvénykönyvébe, ezért kell ezeken a területeken az egyszerűsített közteher-viselési hozzájárulás rendszerét bevezetni, az egyszerűsített vállalkozói adó sikerén felbuzdulva.

A miniszterelnök kitért arra az igazságtalanságra, hogy a nyugdíjak mértéke attól is függ, hogy ki mikor vonult vissza, illetve arra, hogy a középiskolások húsz százaléka nem érettségizik le, s - miként a kormányfő fogalmazott - belőlük lesznek majdan a jövő kizsákmányoltjai. A kormányfő megerősítette: "hajlandó szembemenni a kiváltságosokkal a kisemberek érdekében". Leszögezte: a száz lépés nem a fenyegetés, a szankciók programja, hanem épp ellenkezőleg, az emberek érdekeinek felkeltésével akarja mozgatni az országot. A választmány tagjait arra kérte a miniszterelnök, hogy ne vegyék fel a kesztyűt, ha az ellenzék durva szavakat használ, mert a baloldalnak nem a durva szavak az ellenfelei, hanem azok a problémák, amelyek miatt az ország nem tud esélyt biztosítani mind a tízmillió állampolgárának.

Az országos választmány támogatta a száz lépés programjának politikai és szakmai részét is - közölte a testület elnöke a tanácskozás után. Simon Gábor elmondta: "nem volt konfliktusorientált" a választmány; nem volt olyan pont, amivel ne értettek volna egyet a kormányfővel. Megemlítette ugyanakkor, hogy néhány szakmai kérdést pontosítani kell, például az európai uniós jogszabályokkal összefüggésben a borravaló kérdését. A választmány egyébként a szokásosnál kisebb létszámmal tanácskozott; a ballagás miatt sokan hiányoztak.

Az előzetes hírek szerint ma újabb "lépések" következnek. A parlamentben elsősorban az egészségügyről lesz szó, ahol a társadalombiztosítási rendszer igazságosabbá tétele érdekében tervezett intézkedéseket jelenti be Gyurcsány. Elsősorban három társadalombiztosítási szint egyértelmű elhatárolásáról lenne szó. Az elsőben állampolgári jogon járnának bizonyos nélkülözhetetlen szolgáltatások mindenkinek, így a sürgősségi vagy az anyasági ellátás. A "szokásos" orvosi szolgáltatások viszont csak azoknak járnak majd, akik, illetve akik után fizetik is a társadalombiztosítási hozzájárulást - ideértve a hozzátartozóikat is. Bizonyos pluszszolgáltatásokra lehetőség nyílna, de csak pótlólagos befizetés, kiegészítő biztosítás fejében.

Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője az MTI-nek elmondta: az MDF támogatja a Start-program céljait, ugyanakkor szorgalmazza

a 45 év feletti munkavállalók helyzetének javítását is. Álláspontjuk szerint a Start-programhoz hasonlóan a 45 év felettieket alkalmazó munkaadóknak is járulékfizetési kedvezményben kellene részesülniük, ami vonzóbbá tenné e korosztály alkalmazását.

Szijjártó Péter, a Fidesz képviselője, a Fidelitas elnöke szerint a pályakezdők alkalmazását ösztönző javaslatot a Fidelitas dolgozta ki 2003-ban, ám a kormánytöbbség

a parlament napirendjére sem tűzte. A fideszes politikus elmondta: javaslatuk lényege az volt, hogy a pályakezdők alkalmazásával a munkaadók egy évig mentesüljenek az adó és a járulékok alól. A képviselő szerint, ha akkor elfogadja az Országgyűlés a Fidelitas által kidolgozott javaslatot, akkor valószínűleg ma nem lenne 16 százalékos a diplomások, illetve 19 százalékos a fiatalok munkanélkülisége.

Az országos választmány megemlékezett a II. világháború európai befejezéséről, és tapssal köszöntötte a brit Munkáspárt újabb választási győzelmét. Simon Gábor, a testület elnöke szerint az eredmény azt jelzi, hogy "Európa balra tart", s reményét fejezte ki, hogy a 2006-os választásokat követően brit testvérpártjuk megfelelő testületei is tapssal ünneplik majd a magyar baloldal győzelmét.

Karrierre készülve
Karrierre készülve
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.