Gyurcsány a pályakezdő fiatalokról és a színlelt szerződésekről
A Start program szerint valamennyi pályakezdő számára a pályakezdést követő első évben a mai 34 százalékos közteher helyett csak 15 százalékos közterhet kellene fizetni, a második évben pedig 25 százalékot - közölte a kormányfő. Hozzátette: Magyarországon az átlagos munkanélküliség alacsonyabb, mint az Európai Unióban, de a pályakezdők munkanélküliségi rátája éppen annyi.
Gyurcsány Ferenc szólt arról is, hogy vannak olyan foglalkoztatási formák (újságírók, színészek, sportolók foglalkoztatása), amelyek nem illeszthetők könnyen a Munka törvénykönyvébe, ezért ezen a területen az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás rendszerét kellene bevezetni, az egyszerűsített vállalkozói adó sikerén felbuzdulva. Egyszerű eljárást szeretnének kialakítani, hogy ne kelljen titkolni a munkavégzést. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy kevesebb jog, de kevesebb kötelezettség is járna ezen szerződések megkötésekor.
A miniszterelnök a jövedelemszerzés kifehérítését célzó tervekkel kapcsolatban azt mondta: aki azt gondolja, hogy ez a fenyegetés programja, az téved. A kormány nem mondja azt, hogy kötelező bevezetni a borravalót, lehet nulla százalékot is kérni - jegyezte meg.
A kormányfő szólt arról is, hogy szükség van az egészségügy egész rendszerének újragondolására. Olyan biztosítási rendszert kell kialakítani, amelyben mindenki tudja, mennyi a biztosítási díja, és azért mit kap - jelentette ki.
A szabad iskolaválasztást indokolható és védendő értéknek nevezte Gyurcsány Ferenc, ám megállapította, hogy az szegregációval jár együtt. Mint hozzátette, az általános iskola végén hatvan százalékban határozza meg a teljesítményt a származás.
Gyurcsány Ferenc azt mondta: sok durva megjegyzés hangzik el az ellenzék részéről, de arra kéri a szocialista párt politikusait, ezt ne vegyék fel.
"Az ellenzék bántó, helyenként indokolhatatlanul durva megjegyzéseit el kell engedni, az ember méltósága önmagában rejlik, nem pedig ellenfeleinek szavaiban" - mondta.
A kormányfő kijelentette: ha az ellenzéknek van leírt, háttérszámításokkal ellátott programja, holnap leülhetnek tárgyalni. Mint hozzáfűzte, "borzasztóan jó lenne", ha egy nagy reformmal meg lehetne oldani a problémákat, de ez nem így van. A száz lépés arról szól, hogy lényegében majd mindenhol, a munka világában, az egészségügyben, a nyugdíj- és szociális ellátórendszerben, az oktatásban, az önkormányzati területen, valamint az adók és járulékok területén szükség van kisebb pontosításra.
Gyurcsány Ferenc, mint mondta, meg akarja szüntetni milliók azon érzését, "hogy mindig a kis ember húzza a rövidebbet ebben az országban". Egyetértett azzal az MDF-jelmondattal, hogy egy normális országot kell csinálni. Az MDF-et ezzel kapcsolatban kifejezetten nem említette, hanem "egy kisebbik pártról" beszélt.
A miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy 1997 óta Magyarországon fontos dologhoz nem nyúlt hozzá senki, ezért van sokakban az az érzés, hogy lemaradunk más országokhoz képest.
Mint mondta, "1997 óta a politika az nem cselekvő politika, hanem magyarázó vagy propagandapolitika. (...) Ha nagyon őszinte vagyok, akkor ´97 óta Magyarországon csak semmittevő kormányok voltak".
"Adóforintból fontos nyavalyákban fájdalmakat csökkentettek, de érdemi mélyterápiát, okot megszüntető terápiát nem folytattak és nem gyakoroltak" - fűzte hozzá.
(MTI)