Tanácskoznak az Európai parlamenti elnökök

Gyurcsány Ferenc szerint Európa számára a legfontosabb kihívás az, hogy miként tudja növelni versenyképességét a globális megmérettetésben, hogy a "pártlevű demokrácia" mellett tudja-e erősíteni a civil és önkéntes demokráciát, illetve tud-e újra több száz millió ember közös Európája lenni.

A miniszterelnök erről az uniós parlamenti elnökök budapesti konferenciáján beszélt pénteken.

Gyurcsány Ferenc leszögezte: azért van szükség a versenyképesség növelésére, hogy "megőrizhessük az európai értékeket, (...) hogy legyen kellő jövedelmünk finanszírozni társadalmi együtt tartásunkat".  

Szavai szerint választ kell adni arra a kihívásra, hogy az európai átlagember sokszor nem érzi úgy, hogy a pártdemokráciák és az európai intézményrendszer róla szól és érte van, sokan úgy gondolják inkább, hogy ez az elit, a felső egy-két millió demokráciája.

Szili Katalin fontosnak nevezte, hogy az alkotmányos szerződésben vannak olyan előírások, amelyek a nemzeti parlamentek számára lehetőséget biztosítanak a szubszidiaritás vizsgálatára, hogy melyek azok a döntések, amelyeket az unióban, és melyek azok amelyeket a nemzeti parlamentekben kell meghozni.

Hozzátette, hogy az elmúlt évben a parlamentek közötti koordinációt ellátó magyar Országgyűlés feladata volt, hogy kidolgozzon egy olyan információs rendszert, amely kontaktszemélyek bevonásával segíti a közös álláspontok kialakítását.

Példaként említette: az alkotmányos szerződés megfogalmazza, hogy ha a nemzeti parlamentek egyharmada egy európai bizottsági előterjesztést nem tart elfogadhatónak, az államok élhetnek azzal a joggal, hogy erről tájékoztassák a bizottságot, és megfontolásra visszaküldjék ezeket a tervezeteket. Szerinte a nemzeti kormányok mellett egyre nagyobb szerepet kap a nemzeti parlamentek együttműködése Európában.

Szólt arról, hogy a konferencia témája lesz az unió alkotmányos szerződésének ratifikációja is. Ezzel kapcsolatban fontosnak nevezte a tapasztalatok átadását, hogy ne csak a politikusok, hanem a társadalom lehető legszélesebb rétegei is megismerjék a szerződést.

Szili Katalin hangsúlyozta: minden országnak, így a korábban és az újonnan csatlakozott államoknak is egyformán lényeges a fontos garanciális elemeket tartalmazó alkotmányos szerződés életbe lépése, és a parlamenteknek is elő kell segíteniük, hogy a ratifikáció minél előbb végbemenjen. Mint mondta, Magyarországnak rendkívül fontos, hogy egy ilyen nemzetközi rendezvénynek otthont adhat. Kiemelte, hogy a kétnapos eseményen nemcsak az unió 25 tagországának, hanem a nyugat-balkáni, illetve a csatlakozó országoknak a házelnökei is részt vesznek.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.