Gyurcsány: Auschwitz minden magyar gyásza

Nyirkos és hideg idő fogadta azt a mintegy 15 ezer emlékezőt, aki tegnap részt vett az Élet menete nemzetközi holokausztmegemlékezésen Auschwitz-Birkenauban, a több mint egymillió zsidó meggyilkolásának lengyelországi színhelyén.

Magyarországról 1800-an utaztak a megemlékezésre. Ahogy Gordon Gábor főszervezőtől megtudtuk, különbusszal érkeztek magyarországi túlélők, köztük romák is. Mintegy 150-200 iskolás is részese a programnak.

Az Auschwitz I-es táborban az Elárult állampolgár című magyar kiállításnak is helyet adó 18-as barakk előtt magyar és izraeli zászlóval gyülekeztek az emlékezők. - Elengedtük a kezüket, nem voltunk elég erősek, hogy magunk között tartsuk őket - kezdte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a barakk előtt tartott emlékbeszédét. - Elengedtük őket magyarként és európaiként is. Nem mások tették, mi tettük. Emberek, akik olyanok, mint mi - hangsúlyozta a kormányfő. - Voltak magyar kormányok, melyek nem tartották első számú feladatuknak megvédeni az állampolgáraikat - mondta a kormányfő, aki valamennyi magyar gyászának nevezte a soát. - A magyar kormányoknak egyszer és mindenkorra meg kell érteni, és meg kell tanulni, hogy nem lehet megbékélni a gyűlölettel - emelte ki Gyurcsány, aki a fiatalokhoz fordulva arra kérte őket, meséljék el ők is, mit láttak itt Auschwitzban. - Bűnbánó, gyászoló, túlélő magyar és európai hajt fejet magyar és európai zsidók előtt. Bocsássanak meg mindnyájunknak - fejezte be beszédét a miniszterelnök.

A szitáló esőben tartott megemlékezésen két túlélő is szót kapott. Forgács Jánost Gödöllőről hurcolták el Birkenauba. Akkor még ő is elhitte a német tiszteknek, hogy később minden bőröndöt visszakapnak. - Nagyon naivak voltunk, talán az egész zsidó társadalom az volt - mondta az idős ember. A roma származású Danyi Bélát, a komáromi gettóból vitték Auschwitzba 18 évesen. A 14-es barakkban társaival együtt az volt a feladata, hogy a halottakat összeszedjék, és a krematóriumhoz szállítsák. A mélyen barázdált arcú Béla bácsit megviselték az emlékek, beszéde után arcát kezébe temetve siratta azt, ami az új generációk számára talán felfoghatatlan. A menetben aztán később újra látni Béla bácsit, akkor már megnyugodott, amennyire lehet. - Az lenne a jó, ha érettségi előtt minden diák eljönne egyszer Auschwitzba - mondta lapunknak Horn Gábor, az SZDSZ képviselője a soa emlékének megőrzéséről. - Mostanában megint szemérmesen elhúzódunk a felelősségtől. Az antiszemitizmus létező probléma, beszélni kell róla - mondta a képviselő az Élet menetének indulása előtt. A több ezer ember fegyelmezetten gyülekezett, hogy megtegye a három és fél kilométeres utat Auschwitz II. táborba, Birkenauba. A vonuló tömegben mások mellett ausztrál, cseh, mexikói zászlók is feltűntek az izraeli lobogó mellett.

Az emlékezők menete megtorpant Birkenau félelmetes kapujánál, ahova egykor több százezer zsidó érkezett, hogy aztán a gázkamrák egyikében végezzék. A kapunál gyülekeznek most az emléknapra érkezett politikusok. Az Élet menete részvevői a lerombolt gázkamrák romjain, a vizes fűben hallgatják Ariel Saron izraeli, Marek Belka lengyel kormányfő beszédét.

Tegnap a megemlékezés alkalmat kínált Gyurcsány és Saron találkozójára, amelynek végén elhangzott: a magyar kormányfő reméli, hogy még az idén Magyarországra látogat az izraeli miniszterelnök.

Nem voltam még "így" koncentrációs táborban - mondta lapunknak a Sorstalanság című film főszereplője Nagy Marcell a halk szavú fiatal színész. A forgatás ideje alatt 30 kilométerre szálltak meg Buchenwaldtól, de nem volt idő megnézni a tábort. - Most visszatérnek a forgatás pillanatai, de más, furcsa érzés. Azt meg kellett csinálni, ez meg itt van és itt volt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.