Európába kerülhet a kísérleti fúziós erőmű
Európa - s főleg a helyszínnek jelentkező Franciaország - immár biztosra veszi, hogy itt, s nem Japánban épülhet meg a világ kísérleti termonukleáris erőműve, az Iter. - Tudomásom szerint az egyezség megszületett, s a következő hetekben véglegesítik, illetve jelentik be - nyilatkozta Pierre Lellouche, a francia kormánymegbízott.
Az Európai Unió részéről hivatalosan tárgyaló kutatási biztos környezetében ugyanakkor óvatosabban fogalmaztak a csütörtöki, genfi tárgyalásokról, amelyeket a Japánokkal folytattak. - A találkozó nagyon konstruktív volt, s előbbre jutottunk a fogadó ország, illetve nem fogadó ország kérdésében. Bizakodunk, hogy júliusig meg tudunk állapodni - mondta Antonia Mochan, Janez Potocnik EU-biztos szóvivője.
Az Iter tízmilliárd dolláros beruházás, amely 2014-től mintegy húsz évig oroszlánrészt vállalna az áramtermelésben. A létrehozó konzorcium - az EU, az USA, Japán, Kína, Oroszország és Dél-Korea - a délkelet-franciaországi Cadarache-t és egy japáni helyszínt választott ki lehetségesnek. Már Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő hét eleji, európai látogatásán is felröppentek olyan hírek, amelyek szerint Tokió - megfelelő ellentételezés esetén - hajlandó lemondani a fogadó ország státusáról. Azóta ezek a hírek egyre nagyobb nyomatékot kaptak. A japánok nemrég más beosztásba helyezték azt a főhivatalnokot, aki náluk három és fél évig vitte az Iter ügyeit. Állítólag a tudományos vezető posztját és beszállítási lehetőségeket kérnek ahhoz, hogy formálisan is visszalépjenek.
(brüsszeli tudósítónktól)