Az ELTE a legnépszerűbb

Évek óta öt tudományegyetem vezeti a felsőoktatási intézmények népszerűségi listáját. A legtöbben most is az ELTE-re szeretnének bejutni.

Az idén mintegy 150 ezren jelentkeztek a felsőoktatási intézményekbe, a felvételizők harmada első helyen a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetemet, a Pécsi Tudományegyetemet, a Szegedi Tudományegyetemet, a Debreceni Egyetemet vagy a Miskolci Egyetemet jelölte meg jelentkezési lapján. Az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda elemzése szerint a jelentkezési statisztikák összességükben nem mutatnak lényeges változást az elmúlt évekhez képest. Az ELTE továbbra is nagy fölénnyel vezet: ide adta be a jelentkezési lapját első helyen az összes felvételizni szándékozó több mint egytizede. Ezen az egyetemen található a legnépszerűbb kar is: a bölcsészettudományi karra több mint ötezren jelentkeztek az idén.

A második és harmadik legnépszerűbb intézmény évek óta felváltva a Pécsi Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem. Az idén mindkét intézménybe több mit tízezren jelentkeztek - most a Baranya megyei egyetemre valamivel többen. A Debreceni Egyetem a korábbi évekhez hasonlóan most is a negyedik a listán, csaknem tízezer jelentkezővel.

A Budapesti Gazdasági Főiskola hosszú idő óta a legnépszerűbb főiskolának számít - most ötödik a listán, pedig az idén 1500-zal kevesebb diák jelentkezett ide. Itt működik a második legnépszerűbb kar is: a főiskola jelentkezői létszámának csaknem felét kitevő Kereskedelmi, Vendéglátó-ipari és Idegenforgalmi Főiskolai Kar.

A tavalyinál jóval többen próbálnak bejutni a Semmelweis Egyetemre, amely csaknem ötezer jelentkezőjével a nyolcadik a rangsorban, beékelődve a hazai egyetemi, illetve főiskolai műszaki képzés központjainak számító Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem és a Budapesti Műszaki Főiskola közé.

A gödöllői székhelyű Szent István Egyetem ugyan továbbra is a tizenötös népszerűségi listán található, ám néhány kar korábbi kiválása következtében az utóbbi években több ezerrel csökkent a jelentkezők száma. A kivált karok "befogadója" a Budapesti Corvinus Egyetem (a régi Közgáz), így két éve már meg is előzi a gödöllői székhelyű intézményt. Az előző két évhez hasonlóan az idén sem található egyetlen magán- vagy alapítványi főiskola sem a legnépszerűbb tizenöt felsőoktatási intézmény között. (2002-ben a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola tudott felkerülni erre a toplistára.)

Csak a nappali tagozatos alapképzésre jelentkezőket figyelembe véve sem változik alapvetően a helyzet. A nagy tudományegyetemek továbbra is dominálnak, az ELTE pedig ezt a listát is nagy fölénnyel vezeti.

A felvételi iroda megvizsgálta azt is, melyek az idén a legnépszerűbb szakok. Ez a sorrend sem különbözik lényegesen az előző évek rangsoraitól. A hagyományosan népszerű szakterületek, illetve szakcsoportok - jogász, bölcsész, orvosi - mellett néhány, az utóbbi években különösen kedvelt szakterület - közgazdasági, gazdálkodási, informatika, kommunikáció - stabilan tartja helyét a rangsorban.

A felsőoktatási intézmények toplistája

Helyezés Intézmény Jelentkezők
2005 (2004)
1. (1.) Eötvös Loránd Tudományegyetem 17299
2. (3.) Pécsi Tudományegyetem 11765
3. (2.) Szegedi Tudományegyetem 10323
4. (4.) Debreceni Egyetem 9821
5. (5.) Budapesti Gazdasági Főiskola 8508
6. (6.) Budapesti Corvinus Egyetem 8234
7. (8.) Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 5783
8. (8.) Semmelweis Egyetem 4961
9. (9.) Budapesti Műszaki Főiskola 4479
10. (15.) Veszprémi Egyetem 4315
11. (12.) Nyíregyházi Főiskola 4181
12. (10.) Miskolci Egyetem 4157
13. (11.) Széchenyi István Egyetem (Győr) 4088
14. (16.) Eszterházy Károly Főiskola (Eger) 4069
15. (7.) Szent István Egyetem (Gödöllő) 3985

Forrás: OFI

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.