Kuncze Gábor az államfőválasztásról

Kuncze Gábor szerdán azt mondta, az alkotmány nem mondja ki, hogy sikertelen államfőválasztás esetén a posztot az Országgyűlés elnöke tölti be ideiglenesen.

"A szabályozás arról nem beszél, hogy mi is van akkor, ha a mandátum lejár, és nem sikerül köztársasági elnököt választani, de azt mindenesetre nem mondja, hogy (...) ebben az esetben az ideiglenes köztársasági elnök az Országgyűlés elnöke lenne" - jelentette ki az SZDSZ elnöke egy fővárosi fórumon.

Hozzátette: az már többször bebizonyosodott, hogy az alkotmány "éles helyzetekben" nem ad mindig megfelelő tájékoztatást.

"Az egyik változat a kimenekülésre, hogy ha a négy párt egyetért valakiben most, és ebben az esetben az MSZP-nek fel van adva a lecke. A másik megoldás, hogy persze a parlament megválasztja Szili Katalint (...), és akkor ő lesz a köztársaság elnöke, a harmadik megoldás, hogy a sikertelen választást követően a pártok leülnek és keresnek, és lehetőség szerint találnak megfelelő megoldást" - mondta.

"Az én fejemben van megoldás, egyébként nem mondom el" - jegyezte meg.
Kitért arra, hogy az államfői poszt körüli vita kapcsán nem kell félteni a koalíciót ebben a ciklusban. "Ugyanakkor mindent el kell követnünk annak érdekében, hogy vita nélkül, vagy vitákkal együtt, de 2006-ban mi jól szerepeljünk, és a mi jó szereplésünknek a következményeként a koalíció tovább folytassa fegyelmezettebben, összeszedettebben, átgondoltabban (...) a kormányzást Magyarország érdekében" - mondta.
Pető Iván SZDSZ-ügyvivő szerint a két párt választói azt gondolhatják, hogy ha ebben a kérdésben nincs egyetértés, akkor a nagyobb ügyeket sem tudják megoldani.
"Egy nagyszabású politikus ebben a helyzetben, ha ő a köztársaságielnök-jelölt, belátja, hogy a koalíció és az ország érdeke mit kíván, és visszalép az elnökségtől, és szabad utat biztosít a kompromisszumra" - mondta.

Hozzátette: a két párt ezzel meggyőzné választóit politizálási képességeiről.
Kuncze Gábor az MTI-nek azt mondta: az államfőválasztás kapcsán vannak tisztázatlan kérdések, így például az, hogy mit jelent pontosan az a megfogalmazás, miszerint a harmadik fordulóban a szavazásban résztvevők számától függetlenül az nyer, aki több szavazatot kapott, vagy hogy a cédulát fölvevők, ám érvénytelenül szavazók vajon a voksolásban résztvevőknek számítanak-e.

Ezért az SZDSZ a jövő héten az Országgyűlés alkotmányügyi és ügyrendi bizottságától kér jogértelmezést - közölte a pártelnök.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.