Felfüggesztett cégfúzió, tartozások, hitel
A kecskeméti önkormányzat kizárólagos tulajdonában lévő Városgazdasági (VG) Kft. feladatkörébe tartozott 2001-ig - a temető- és parkfenntartás mellett - a városi hulladékszállítás és a szeméttelep üzemeltetése. Négy éve a fideszes többség által irányított városvezetés úgy döntött, hogy a VG Kft. hozzon létre egy közös céget az osztrák tulajdonú Saubermacher Magyarország Kft.-vel, amely a megépítendő új hulladékdepót fogja üzemeltetni. Ellenzéki részről több bírálat érte a döntést, mert a régi szeméttelep még nem telt be, továbbá a Hulladéklerakó Kft. elnevezésű közös cégben - az 51 százalékos önkormányzati többség ellenére - a Saubermachernak kétharmados szavazati joga lett, vagyis az osztrákok irányították a hulladékdepó üzemeltetését. A VG Kft. vezetői szerint az új szemétdepó megépítése azért vált elkerülhetetlenné, mert a régi telep szigetelései nem feleltek meg az előírásoknak, a szavazati többséget pedig azért kapta meg a Saubermacher, mert a cég állta az új depó megépítésének teljes költségét oly módon, hogy az önkormányzati hozzájárulást 400 millió forintnyi tagi kölcsönnel pótolta.
A hulladékdepó közös üzemeltetési szerződése húsz évre szól. Rögzítették benne, hogy a város kizárólag ide szállítja a szemetét, és ha a VG Kft. csődbe menne vagy más okból nem tudná teljesíteni szemétszállítási kötelezettségét, akkor annak jogát csakis a depó üzemeltetőjének adhatja át. A problémák 2002-től kezdődtek, a VG Kft. ugyanis azóta veszteséges. A hiányt a hulladékszállítási részleg működése okozza, részben a kiöregedett géppark magas fenntartási költségei következtében. A VG Kft. ezért folyamatosan tartozik a depót üzemeltető közös cégnek, a jelenlegi adósság 30-40 millió forint között van. Ha a Hulladéklerakó Kft. élne jelzálogjogával - amire a szerződés feljogosítja -, az önkormányzati cég nem tudná ellátni a hulladékszállítás teendőit, és annak joga automatikusan a depót üzemeltető társasághoz kerülne.
Mint ismeretes, múlt év februárjában a Fidesz megvonta a bizalmat a város polgármesterétől, Szécsi Gábortól, aki ezért kilépett a pártból, és új koalíciót hozott létre néhány független képviselővel és a balliberális oldallal. A vezető pozícióba került szocialisták kezdeményezték egy új megállapodás létrehozását a Hulladéklerakó Kft.-vel és a város számára előnytelen szerződések megszüntetését. Ennek értelmében a VG Kft.-ből a hulladékszállítás kivételével minden egyéb szolgáltatás kikerülne, és ez a vagyonrész - melynek könyv szerinti értéke mintegy százmillió forint - beolvadna a Hulladéklerakó Kft.-be. Az önkormányzatnak továbbra is megmaradna az 51 százalékos tulajdonrésze, de megszerezné a többségi szavazati jogot is, vagyis az osztrák tulajdonosok nem tudnának egyedül árat emelni. A Hulladéklerakó Kft. ennek fejében hét évre megkapná a városi hulladékszállítás jogát, a kisebbségi tulajdonos pedig új szállítóeszközöket hozna a cégbe.
Az ellenzékben lévő Fidesz-frakció az új megállapodástervezet szavazásakor kivonult a közgyűlési teremből, és kijelentette, ha szükséges, helyi népszavazás kiírását fogja kezdeményezni. A frakció szerint a VG Kft. hulladékszállítási részlege - a hulladékszállítási jogra való tekintettel - a könyv szerinti értéknél jóval többet, mintegy félmilliárd forintot ér. Határozott véleményük: a céget nyereségessé lehetne tenni, a tartozások törlesztését és a műszaki fejlesztést hitelből kellene a városnak finanszíroznia. Brúszel László, a szocialisták frakcióvezetője szerint viszont a hitelfelvétel nem megoldás, mert hosszú távon eladósítaná a várost, és a fizetési kötelezettség miatt jelentős mértékben emelni kellene a hulladékszállítás díját. Tudósítónknak kifejtette: ha az ellenzék által javasolt megoldást választanák, attól még a régi, előnytelen szerződések érvényben maradnának. Hozzátette: mivel a szemétszállítási jog csakis a Hulladéklerakó Kft.-nek idegeníthető el, ezért az lényegében nem tekinthető vagyon értékű jognak.
Szeberényi Gyula Tamás, a Fidesz frakcióvezető-helyettese lapunknak elmondta: nem vitatják, hogy hibáztak 2001-ben, de akiknek közük volt a szerződések létrejöttéhez, már nem tagjai a Fidesznek. Hozzátette: szeretnék, ha készülne egy átvilágítás és egy üzleti terv, amely választ adna a pénzügyi kérdésekre és a cég valós helyzetére. Megkerestük Horváth Pétert, a Hulladéklerakó Kft. ügyvezetőjét is, aki viszont nem kívánt állást foglalni a vitás kérdésekben. Annyit megtudtunk: hamarosan kiírják a regionális szelektív hulladékgyűjtési ISPA - pályázatot, amelyre a város csak egy erős, nyereséges, jó referenciával rendelkező céggel tudna sikeresen pályázni. Ellenkező esetben újabb szereplővel bővül a kecskeméti hulladékgazdálkodással foglalkozó cégek köre, ami még nehezebb gazdasági helyzetbe hozza a VG Kft.-t.
A kirobbant politikai csatározás miatt Szécsi Gábor felfüggesztette a cégfúzió aláírását. Tudósítónknak elmondta, szeretné, ha minél kevesebb téves információ kerülne nyilvánosságra ebben az ügyben, ezért egy képviselőkből álló szakbizottságot hoznak létre, amelyben külső szakértők is közreműködnek. Feladatuk lesz a tervezet teljes kivizsgálása, ha szükséges, javaslatok, korrekciók kidolgozása, valamint egy városi közvélemény-kutatás lebonyolítása.