Továbbra is vitatják a filmvagyon sorsát
Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgatója elmondta, az utóbbi öt évben összesen 400 millió forinttal segítették talpra állni a két céget. Míg a Filmlaboratórium fejlesztése ebből a pénzből európai mértékkel mérve is sikeres, a Mafilm korszerűsítéséhez további 3-6 milliárd bevonására lenne szükség. Ezt az ÁPV Rt. privatizációval oldaná meg.
Grunwalsky Ferenc, az MMK elnöke szerint a szokásos privatizációs eljárásban a Mafilm kikerülhet a magyar filmszakma ellenőrzése alól és használatából is, ezért a cégbe az MMK többségi tulajdonosi irányításával szabad csak tőkét bevonni. A kormányfővel erről már elvi megállapodás született, a közalapítvány kapcsolatba lépett európai befektetőkkel.
Az ÁPV Rt. vezetője arról is beszámolt, hogy az öt állami filmstúdiónál levő filmjogokat összesen 900 millió forintért kivásárolták, és a Dialóg Stúdió vagyonába csoportosították át. Onnan átkerülnek az ÁPV Rt.-hez, ahonnan a filmtörvény rendelkezéseinek megfelelően végleg a Nemzeti Filmarchívum vagyonába jutnak. Erre azért van szükség, mert a társasági törvény nem ad lehetőséget más megoldásra. A 900 millió forintot pedig, amellyel az ügyletet lebonyolították, el fogják vonni a stúdióktól, amelyeket ugyancsak megpróbálnak privatizálni.
Az ülésen Kósa Ferenc, a kulturális bizottság alelnöke tiltakozott az ellen, hogy a nagy hagyományokkal bíró állami stúdiókat "kisemmizzék", és úgy vigyék a piacra. Az eszmecserén az is kiderült, hogy a kulturális tárca még mindig nem készült el azzal a miniszteri rendelettel, amely a Nemzeti Filmarchívumhoz kerülő filmek további sorsát, használatát, hasznosítását szabályozná.