A binladológusok munkája
Lassan egy évtizede számít Bin Laden a világ legkeresettebb terroristájának. A 2001. szeptemberi merényletek óta ráadásul határtalan anyagi lehetőségekkel üldözi őt az egyetlen megmaradt szuperhatalom. Ez idáig mindhiába. Fél éve még optimista nyilatkozatokat tett közzé a Pentagon, a katonák állítólag a tömeggyilkos nyomában voltak, aztán újra csend következett.
Pakisztán elnöke nemrég bevallotta, fogalmuk sincs, hol tartózkodik Bin Laden. Pedig országában épp most indított az Egyesült Államok hatalmas sajtókampányt a nyomravezetőknek: "Önök szállítanak, mi fizetünk". A muzulmán vallásba azonban mélyen gyökerező vendéglátás elég valószínűtlenné teszi, hogy egy nomád viszonyok között élő klán bármely tagja eláruljon egy másik muzulmánt - főleg amerikaiaknak.
Washingtonban most a különböző tudósok jelentik a legnagyobb reményt, akik általában nem is foglalkoznak katonai kérdésekkel. Geológusok, ornitológusok és természetbúvárok nézik vissza kifulladásig a Kaida-vezér videó-üzeneteit, abban reménykedve, hogy legalább valamennyire be tudják szűkíteni azt a területet, ahol Amerika első számú közellensége bujkálhat.
Egy szökevény általában teljesen eltűnik, nem hallat magáról. Bin Laden azonban az ikertornyok elleni merénylet óta összesen 18-szor fenyegetőzött hang- vagy képfelvételeken, de üzent helyettese, Zavahiri is. Az amerikai titkosszolgálatoknál ezekből próbálnak valami aprócska nyomra bukkanni.
Az ultramodern laborokban a legkisebb háttérzörejt is elkülönítik és felhangosítják. A szakemberek egy gépkocsi hangjára, egy madár csiripelésére vagy gyerekek kiabálására várnak. Geológusok közben a képeken látható sziklák szerkezetét tanulmányozzák, míg botanikusok ritka növények maradványait keresik Bin Laden papucsának talpán.
Binladológusok - így nevezik ironikusan az amerikai sajtóban ezt a szakértői csapatot. A két amerikai elnököt is szolgáló Roger Cressey számára az egész kísértetiesen hasonlít a hidegháborús időkre, amikor az amerikai titkosszolgálatoknál a Brezsnyev mögötti dísztribün ültetési sorrendjéből akarták kifürkészni az ellenség szándékait és erőviszonyait. Michael Scheuer, a Bin Ladent üldöző CIA-csapat volt vezetője, pedig úgy nyilatkozott: "aki kövekkel vagy madarakkal jött, azt kidobtam az irodámból. Bin Laden nem akkora hülye, hogy elárulja nekünk, hol tartózkodik".
Eddig a volt ügynök véleménye látszik helyesnek. A költséges kutatások ugyanis semmilyen eredményt nem hoztak. Egy felvételen Bin Laden és Zavahiri sziklákon masíroznak. Megállapítás: ilyen kőszerkezetet az egész afgán-pakisztáni határrégióban lehet találni, és olyan növény sem látszott a képen, amely ne nőne a Hindukus bármely pontján.
A német titkosszolgálat az egyik kazettán beazonosította a madárcsiripelést. Amit Washingtonnak megküldtek, elég kiábrándító. Egy közönséges veréb hangját lehetett kivenni. A CIA ügynökei, akik egykoron ebben a régióban szolgáltak, szintén arra a következtetésre jutottak, hogy a helyszínek semmivel sem szűkítik a búvóhely eddig is sejtett környékét.
Zavahiri egyik üzenetén sikerült izolálni a hátsó udvarban vagy lépcsőházban játszó gyerekek hangját, de motorzúgásra nem bukkantak. Következtetés: vidéken tartózkodik. A binladológusoknak további hátrány, hogy a Kaida vezére általában papírból olvassa fel fenyegetéseit, azoknak zörgése pedig az apró háttérzajokat teljesen elnyomja.
Szakértők szerint Bin Laden közben modern technikát is beszerzett. A legújabb felvételekről azt állítják, hogy digitális technikával készültek egy hangszigetelt szobában. Egyedül az orvosok találtak valami érdekességet, akik már Jelcin ivási szokásait és Castro egészségügyi állapotát is vizsgálták a tévén keresztül. A medikusok azt állítják, Bin Laden valóban megsérült a vállán Tora Bora ostroma során 2001 őszén. De azóta teljesen felépült.
(Forrás: Spiegel Online)