Akadálymentesítés újabb akadályokkal

Elfogadta a parlament tegnap az akadálymentesítési csomag névre keresztelt törvényjavaslatot, amely összesen 18 közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályt módosít. Az új rendelkezések a legégetőbb problémákat orvosolják, nem enyhítik számottevően a vállalkozások adminisztrációs terheit.

Érezhető könnyítést az egyszerűsített éves beszámoló értékhatárainak felemelése jelent a vállalkozások számára. A jövőben százötvenmillió forintról ötszázmillióra emelkedik a mérlegfőösszegre, s háromszázmillió forintról egymilliárdra az éves nettó árbevételre vonatkozó felső határ, amely alatt a vállalkozások a könnyebb elszámolási módot választhatják. Az érintett vállalkozásokban foglalkoztatottak száma továbbra is legfeljebb ötven fő lehet. A módosítás több mint 12 ezer céget érint kedvezően - a jelenleg éves beszámolót készítők 85 százalékát.

Ám vannak meglepetések is. Jelentős szigorítást csempészett be az utolsó pillanatban a törvénycsomagba a költségvetési bizottság - az áfavisszaélések megakadályozásának egyértelmű szándékával. Eszerint július elsejétől ismét a vámhatóság állapítja meg a fizetendő általános forgalmi adót, és ezt az áru átvétele előtt le kell róni. Az uniós csatlakozás előtt létező, a mainál szigorúbb szabályozás alól csupán a legnagyobb importőrök lehetnek kivételek, ám ezeknek a szabályok szerint egyben jelentős exportőröknek is kell lenniük. Ők a vámhatóság engedélyével adózhatnak továbbra is önbevallással, vagyis a mai, kedvező módon. Az engedélyt kérő cégnek persze nem lehet adó- és vámtartozása, nem állhat csőd-, felszámolási vagy végelszámolási eljárás alatt, és a bevalló személy csak büntetlen előéletű lehet.

Az egyszerűsítések sorában a legfeltűnőbb az lesz, hogy az adótitokra vonatkozó szabályok enyhítése révén a jövőben az adóhivatal az általános forgalmi adó valamennyi alanyának nevét, elnevezését és adószámát közzéteszi honlapján. Az indoklás szerint a változás elősegíti az üzleti kapcsolatok biztonságát, a költségvetési támogatások jogszerű igénybevételének ellenőrzését.

A területfejlesztés szempontjából leghátrányosabb helyzetben lévő 48 kistérségben működő kis- és középvállalkozások egy összegben leírhatják új eszközeik és berendezéseik - kivéve a személygépkocsi - beszerzési árát. A módosítás körülbelül ötvenezer vállalkozásnak jelent könnyebbséget a pénzügyi tárca szerint. Kedvező változás az evásoknak, hogy az elemi kár miatt kapott kártérítést nem kell beleszámítani az adó alapjába. A vállalkozásoknak ezenkívül nem kell előre bejelenteniük, ha az egyszerűsített helyi iparűzési adózást választják, elegendő azt a bevallás benyújtásakor jelezniük. Tavaly január 1-jéig visszamenőlegesen megszűnik az állami támogatások utáni arányosítási kötelezettség, ami érzékenyen érintette a foglalkozást elősegítő - munkahely-teremtési, munkahelymegőrző - támogatásokban részesülő munkáltatókat. A változások a kihirdetéskor lépnek hatályba, de többségük az idei teljes adóévre alkalmazható.

Nagy László korábbi megyei ellenőrzési igazgatóhelyettest bízta meg az APEH Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Igazgatósága vezetésével Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke. Bánhegyesi Sándor, az APEH előző megyei vezetője közös megegyezéssel távozik. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.