Tárgyalásokra szólította fel Kínát Csen Suj-pien tajvani elnök
"Nyitva áll még a két oldal között az ajtó a párbeszédre és a tárgyalásokra" - jelentette ki egy beszédében. A tajvani elnök vasárnap, még elutazása előtt közölte, hogy egy ellenzéki politikussal levelet küldött Pekingbe a kínai vezetőknek a kapcsolatfelvétel érdekében.
Csen Suj-pien azután tette meg ezt a lépést, hogy a múlt hét óta Kínában tartózkodó Lien Csant, a tajvani ellenzéki Kuomintang (kínai nacionalista párt) elnökét pénteken fogadta Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai pártfőtitkár és államfő, és a felek hitet tettek a békés párbeszéd mellett. Korábban a pekingi vezetők nem voltak hajlandók tárgyalni a Tajvan függetlenségét zászlajára író Demokratikus Haladó Párt színeiben elnökké választott Csennel. Ahhoz a feltételhez kötötték a kapcsolatfelvételt, hogy a tajvani elnök ismerje el: Tajvan Kína elidegeníthetetlen része. Csen azonban elutasította ezt, mondván, hogy ennek elismerése megsértené a sziget szuverenitását.
A tajvani elnöknek az kikötése, hogy Kínának és Tajvannak az egyenlőség alapján kell tárgyalnia, szinte bizonyossá teszi a javaslat pekingi elutasítását. Peking úgy fogja fel a kínai állam és Tajvan viszonyát, mint a központi hatalom és egy tartományi kormányzat viszonyát, hiszen Kína részének tekinti Tajvant. Az egyenlőség alapján folytatott tárgyalások azt sugallnák, hogy két önálló állam folytat tárgyalásokat, és Peking ennek még a látszatát is el akarja kerülni.
Közben Lien hétfőn Sanghajba (Shanghai) látogatott és megerősítette: Kínának és Tajvannak békemegállapodást kellene kötnie egymással. Lien volt az első Kuomintang-politikus, aki Kínába látogatott a kínai kommunisták és nacionalisták polgárháborújának 1949-es befejezése, a nacionalisták Tajvanra menekülése óta.
(MTI/AP)