Szabad jelzés génmódosított termékeknek
Az uniós nyilvántartásba vett, genetikailag módosított (gmo) fajták között megtalálhatók kukorica-, olajrepce- és gyapotfajták, egy szójabab és egy biomasszaként hasznosítható növény is. Emlékezetes, hogy a közösségi szabályozás szerint akár emberi fogyasztásra, akár takarmányozási célokra szánják a terméket, annak szigorú bevizsgálási szakaszt is magában foglaló engedélyezési eljáráson kell keresztülmennie. A régebben engedélyezett termékek forgalomba hozatalát is jóvá kell hagynia az Európai Bizottságnak, s ezek bejelentésének határideje 2004. október 18-án lejárt. A termelők, illetve forgalmazók által be nem jelentett termékek a határidőt követően már nem kerülhetnek jogszerűen az EU piacára. A bejelentéseket megvizsgálva a bizottság most 26 terméket vett fel a gmo-regiszter önálló fejezetébe a "létező termékek" címszó alatt. Ezek a termékek további 3-9 évig forgalmazhatóak még, utána az engedély megújítását kell kérni.
A hírről Balázs Ervin, a Magyar Tudományos Akadémia Martonvásári Kutatóközpontjának professzora elmondta, hogy ezzel egy újabb "szelep" nyílt ki, s a folyamat egyre inkább megállíthatatlan. A professzor szerint a gmo-technológiát és -növényeket elutasító államok termelői gazdasági hátrányba kerülnek, miközben a gmo-ügyben liberálisabb elveket valló Kína vagy India számára előnyt jelent, ha a kisebb költséggel előállítható növényeket termesztenek. Magyarország a tagadók közé tartozik, emlékezetes, hogy idén tiltották meg a MON 810 jelű gmo-kukorica használatát. (Az uniós tagállamok gmo-tiltó nemzeti rendelkezéseit félévente felülvizsgálják.) A magyar kormányzat a gmo egyik legnagyobb ellenzőjének számít az EU-ban, és az itteni zöldszervezetek is aktívan kampányolnak a génmódosított áruk, termények engedélyezése ellen.
Az Európai Bizottság egyébként április 26-án javaslatot fogadott el a miniszterek tanácsa részére, amelyben felkérik azt az öt országot (Ausztria, Németország, Franciaország, Görögország, Luxemburg) a biztonsági védzáradék feloldására, ahol a tilalom még érvényben van. A javaslat az Európai Bizottság tudományos testületének az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatalnak a szakvéleményére épül.