Ősi ellenségek kézfogása

Fél évszázad után először tárgyalt Pekingben a Tajvanon sokáig kormányzó erőként működő Kuomintang első embere.

Egy eredménye biztos volt annak, hogy tegnap Hu Jintao kínai államfő és Lien Chan, a jelenleg Tajvanon ellenzékben lévő Kuomintang elnöke kezet fogott: jelképesen véget ért a két erő közötti ellenségeskedés. A sors iróniája, hogy a késői kézfogás mégsem jelenti azt, hogy Tajvan és Kína békélt volna meg egymással. A tajvani kormány ideges hangú nyilatkozatot adott ki, mely szerint Lien kínai látogatása nem járul hozzá a feszültség enyhítéséhez. Egy kormánypárti vezető pedig arról beszélt, hogy Lien nem a tajvani nép véleményét közvetíti Pekingben, mert akkor arról beszélne, hogy Tajvan egy független és szuverén ország. A Kuomintang elnöke és szóvivője ezzel szemben azt mondta, ő a kínai vezetőkkel együtt azon dolgozik, hogy megteremtse a problémák békés megoldásának a feltételeit.

Lien tegnap reggel előadást tartott a Pekingi Egyetemen, melyet az egész országban sugároztak a televíziók és a rádiók. Ebben többek között politikai reformokra ösztönözte Kínát, jó példaként emelve ki, hogy a legalsó önkormányzati szinteken már általános választásokat tartanak. Felemlegette a néhai tajvani elnököt, Chiang Ching-kuót, Csang Kaj-sek fiát, akinek volt bátorsága feloldani a szigeten a rendkívüli állapotot, reformokat bevezetni, s ezzel megteremteni az ottani gazdasági csodát. Amennyit a Hu Jintaóval folytatott tanácskozásáról tudni lehet, az elvi ügyek mellett konkrétan főképp gazdasági kérdésekről beszéltek. Tartják magukat azok a feltételezések, hogy Kína szívesen tenne egyoldalúan kedvezményeket a tajvani gazdaság egyes szektorainak. Ezek részben vámok eltörlését jelenthetnék, másrészt tajvani cégek beengedését olyan piacokra, amelyeken még nem működnek külföldi vállalatok. Az első lépés talán a gyümölcsvámok eltörlése lehet. Az ügynek rendkívül komoly politikai vetülete, hogy mindez a Kuomintanggal történő tárgyalások eredményeként tűnhetne fel, s ez jelentős súlyt adhatna nekik, szemben a kormányzó Demokratikus Haladó Párttal (DPP).

Lien látogatása körül sosem látott médiafelhajtás van Kínában. Minden lépését egyenesben közvetítik, bárhová megy, lelkes és integető tömegek várják. A lapok részletesen közölnek mindent, ismertetik az életrajzát, történeteket idéznek fel róla. Mindent megtudhattak a kínaiak egykori szépségkirálynő feleségéről. Előre lehet tudni a programját, nemzetközi sajtótájékoztatót tart Pekingben. A külföldi sajtó egészét beengedték az előadására, mely után teljes médianyilvánosság mellett, élő közvetítésben tehettek fel neki kérdéseket a jelenlévők. A Pekingi Egyetemen átadták neki ott végzett édesanyja diplomamásolatát, s végzősként készült fotóját. Az érzelmi hullámok magaslatai a hét végén várhatók, amikor szülővárosába, Xianba látogat. A hírek szerint elmegy egykori általános iskolájába, s felkeresi nagyanyja sírját. Lien még kisgyerek volt, amikor édesanyja a Kuomintang maradék erőivel Tajvanra menekült.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.