Demokráciafórum Chilében
A demokratizálás nem egyszeri esemény, hanem folyamat - fejtegette Santiago de Chilében Condoleezza Rice. Az amerikai külügyminiszter kedvező fejleményként emlékeztetett arra, hogy szabad választásokat rendeztek Afganisztánban, Irakban és a palesztin területeken is, fontos változások történtek Ukrajnában, Grúziában.
Rice latin-amerikai körútja alkalmával vett részt a chilei fővárosban a Demokráciák Közössége miniszteri konferenciájának megnyitásán. Rice korábban Kubát nevezte meg egyedüli kivételnek Latin-Amerikában, ahol még nem jött létre demokratikus kormányzat. Santiagóban megismételte: Washington aggodalommal szemléli a venezuelai kormány politikáját is.
Az öt éve alakult Demokráciák Közössége mozgalomnak ez a harmadik találkozója, amelyen hazánkat Somogyi Ferenc külügyminiszter képviseli. A magyar diplomácia vezetője tegnap bejelentette: a kormány Demokratikus Átalakulásért Intézet felállítását határozta el Budapesten a demokratikus átalakulást megért országok tapasztalatainak összegyűjtésére, átadására.
A Santiago de Chiléből lapunknak adott telefoninterjúban Somogyi azt mondta: a magyar kezdeményezés nagyon kedvező fogadtatásra lelt. Paula J. Dobriansky amerikai külügyi államtitkár-helyettes szerint az Egyesült Államok erőteljesen támogatja a magyar javaslatot. Az amerikaiakhoz hasonlóan Miguel Angel Moratinos spanyol külügyminiszter szintén konkrét segítséget helyezett kilátásba.
Somogyi szerint tárgyalások kezdődnek más országokkal és nem kormányzati szervekkel arról, hogy ki milyen módon segítené az intézet létrehozását. Neves külföldi személyeket akarnak megnyerni a tanácsadó testületbe. A tervek szerint az előkészületek a nyár végére befejeződhetnek, s a magyar kormány által 70 millió forinttal, valamint az irodáknak helyt adó ingatlannal támogatott intézet az ősztől megkezdheti munkáját.
Mint az El Mercurio napilap jelentette, Rice látogatása ellen tiltakozó megmozdulás is volt Santiagóban a La Moneda-palotánál: amerikai zászlókat égettek, antiimperialista jelszavakat skandáltak, tiltakozva amiatt, hogy a hetvenes-nyolcvanas években Washington nem kifogásolta az alkotmányos baloldali rendszert megdöntő Pinochet-puccsot.