Csuklyások fenyegetnek

Maguk itt Kelet-Közép-Európában még nagy bajba kerülhetnek, ha folytatódik az oroszországi autoriter rendszer megszilárdulása - mondta lapunk munkatársának Robert Amsterdam, a Moszkvában börtönben tartott Mihail Hodorkovszkij, a leggazdagabb orosz kanadai ügyvédje.

És ezt tetézi, hogy az európaiak egy része hipokrita, kettős mércével mér. Schröder puszipajtása lett az orosz elnöknek. Tudja, az sosem vezetett jóra, amikor Oroszország meg Németország a kelet-közép-európaiak feje felett a térséget osztogatta (befolyási övezetekre). Az ügyvéd immáron politikai lobbizással is próbálja védence esélyeit javítani.

Aki Hodorkovszkijt támadja, a civil társadalmat veti el? Hodorkovszkij ugyan nem egy Nelson Mandela, de hazafi, elkötelezetten az ország, az emberek javát akarja. Személyében a modern, nyitott, civil társadalmat, a médiát, a nem kormányszervezeteket (NGO-kat) is támadják. Ne feledje, a Hodorkovszkij-féle Yukos volt az egyetlen olajtársaság, a szálka a vezetés szemében, amely nem vált a Kreml eszközévé - mondja Amsterdam. Hodorkovszkij mint a legnagyobb orosz mecénás, évi 150 millió dollárral támogatta hazájában a civil társadalom és (ami hozzá tartozik) a nyitott komputer-internet-társadalom szervezeteit, gyermekintézményeket.

A Nyugat. Egészében a Nyugat az oroszoknak szabad kezet adott, pedig a szilovikik (Putyin titkosszolgálatokhoz, erőszakszervezetekhez kötődő "erős emberei") országa nehezen nevezhető jogállamnak. Mihail Gorbacsov azt mondta az egyik orosz lapnak, amikor az eltakart arcú orosz rohamosztagosok lefogták a mágnást: a csuklyások, a kommandósok nem Hodorkovszkijt, hanem engem és téged fenyegetnek. Ám tegyünk különbséget: Bratislava (az amerikai-orosz csúcstalálkozó) után Washington, Condoleezza Rice "bekeményített" Putyinnal szemben. Chirac francia elnök, Blair brit kormányfő hallgat, gyakorlatilag nem beszél az orosz elnökkel. Egyedül Schröder kancellár és Berlusconi olasz miniszterelnök adja a lovat Putyin alá.

Kettős mérce. Schröder Németországa kettős mércével mér. Miközben az USA-val (Irak, más ügyek kapcsán) szemben értékrendszer-különbségekről beszél, Oroszországgal szemben ezeket valahogy elfelejti megemlíteni. Szemet huny a Hodorkovszkij-per során elkövetett törvénytelenségek, Moszkva csecsenpolitikájának túlkapásai felett.

A félelem. Hodorkovszkij védelme egyre inkább a politika, a politikusok irányába fordul. Robert Amsterdam a térségben már igen, Magyarországon még nem tárgyalt az ügyről politikusokkal. - Tudja, az emberek, politikusok félnek. Németországban bizonyos vezetők titokban voltak csak hajlandók velem találkozni. Tartanak az orosz kémektől (akik ma német földön ugyanúgy virulnak, mint a hidegháborús években), a hivatalos Moszkva visszacsapásától, például, hogy nem kapnak beutazóvízumot, vagy oroszországi üzleti vállalkozásaikban hátrányosan megkülönböztetik őket.

A jövő. A Hodorkovszkij elleni vád politikaivá vált, így én is egyre inkább politikai síkon veszem fel a kesztyűt védencem érdekében - mondja Amsterdam. - Félreértés ne essék, nem akarom a nyugati jogi normákat érvényesíteni Oroszországban, csak azt szeretném, ha az orosz jog, az alkotmány előírásait érvényre lehetne juttatni - mondja a magyar gyökerekkel is büszkélkedhető, baloldali-emberjogi tudatú ügyvéd.

Robert Amsterdam: Tudja, az emberek félnek
Robert Amsterdam: Tudja, az emberek félnek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.