Csuklyások fenyegetnek
És ezt tetézi, hogy az európaiak egy része hipokrita, kettős mércével mér. Schröder puszipajtása lett az orosz elnöknek. Tudja, az sosem vezetett jóra, amikor Oroszország meg Németország a kelet-közép-európaiak feje felett a térséget osztogatta (befolyási övezetekre). Az ügyvéd immáron politikai lobbizással is próbálja védence esélyeit javítani.
Aki Hodorkovszkijt támadja, a civil társadalmat veti el? Hodorkovszkij ugyan nem egy Nelson Mandela, de hazafi, elkötelezetten az ország, az emberek javát akarja. Személyében a modern, nyitott, civil társadalmat, a médiát, a nem kormányszervezeteket (NGO-kat) is támadják. Ne feledje, a Hodorkovszkij-féle Yukos volt az egyetlen olajtársaság, a szálka a vezetés szemében, amely nem vált a Kreml eszközévé - mondja Amsterdam. Hodorkovszkij mint a legnagyobb orosz mecénás, évi 150 millió dollárral támogatta hazájában a civil társadalom és (ami hozzá tartozik) a nyitott komputer-internet-társadalom szervezeteit, gyermekintézményeket.
A Nyugat. Egészében a Nyugat az oroszoknak szabad kezet adott, pedig a szilovikik (Putyin titkosszolgálatokhoz, erőszakszervezetekhez kötődő "erős emberei") országa nehezen nevezhető jogállamnak. Mihail Gorbacsov azt mondta az egyik orosz lapnak, amikor az eltakart arcú orosz rohamosztagosok lefogták a mágnást: a csuklyások, a kommandósok nem Hodorkovszkijt, hanem engem és téged fenyegetnek. Ám tegyünk különbséget: Bratislava (az amerikai-orosz csúcstalálkozó) után Washington, Condoleezza Rice "bekeményített" Putyinnal szemben. Chirac francia elnök, Blair brit kormányfő hallgat, gyakorlatilag nem beszél az orosz elnökkel. Egyedül Schröder kancellár és Berlusconi olasz miniszterelnök adja a lovat Putyin alá.
Kettős mérce. Schröder Németországa kettős mércével mér. Miközben az USA-val (Irak, más ügyek kapcsán) szemben értékrendszer-különbségekről beszél, Oroszországgal szemben ezeket valahogy elfelejti megemlíteni. Szemet huny a Hodorkovszkij-per során elkövetett törvénytelenségek, Moszkva csecsenpolitikájának túlkapásai felett.
A félelem. Hodorkovszkij védelme egyre inkább a politika, a politikusok irányába fordul. Robert Amsterdam a térségben már igen, Magyarországon még nem tárgyalt az ügyről politikusokkal. - Tudja, az emberek, politikusok félnek. Németországban bizonyos vezetők titokban voltak csak hajlandók velem találkozni. Tartanak az orosz kémektől (akik ma német földön ugyanúgy virulnak, mint a hidegháborús években), a hivatalos Moszkva visszacsapásától, például, hogy nem kapnak beutazóvízumot, vagy oroszországi üzleti vállalkozásaikban hátrányosan megkülönböztetik őket.
A jövő. A Hodorkovszkij elleni vád politikaivá vált, így én is egyre inkább politikai síkon veszem fel a kesztyűt védencem érdekében - mondja Amsterdam. - Félreértés ne essék, nem akarom a nyugati jogi normákat érvényesíteni Oroszországban, csak azt szeretném, ha az orosz jog, az alkotmány előírásait érvényre lehetne juttatni - mondja a magyar gyökerekkel is büszkélkedhető, baloldali-emberjogi tudatú ügyvéd.