Kibékülhet lakó és terasz

Az igényes vendéglátós teraszok jót tesznek a városnak, több kellene belőlük - állítják a szakemberek. Kompromisszumokkal és a vendéglátósok önkorlátozásával a tiltakozó lakókat is ki lehet békíteni.

Egyre több, díszburkolattal borított sétálóutcát alakít ki az V. kerületben az önkormányzat, hogy kiszorítsák a gépkocsikat a legszebb belvárosi utcákból. A várakozások szerint a megszépült zónákban tömegével jelennek majd meg a turisták, kiszolgálásukra pedig a vendéglátósok, akik nyáron teraszt nyitnak.

Teraszok nélkül nincs igazi nagyváros - állítja a Városháza kereskedelmi bizottságának elnöke. Rusznák Imre szerint feldobják a városképet az utcákra, terekre pakolt székek, asztalok - feltéve persze, ha azok olyanok, hogy az embereknek kedvük van rájuk telepedni. Budapesten sajnos még sok a primitív, kétes tisztaságú műanyag kerti bútor, igénytelen ernyő. A szórakozó- negyedek (Liszt Ferenc tér, Ráday utca) e téren jó példával járnak elöl: gyakorlatilag ugyanolyan bútorok várják a vendégeket, mint Párizsban vagy Rómában. Rusznák szerint Budapesten lehetne még több terasz, s ehhez már az is elég, hogy az önkormányzatok megteremtik az alapfeltételeket - díszburkolat, csillapított vagy kitiltott autó-forgalom -, a többi megy magától. Erre sajnálatos ellenpélda a Király utca; jó lett volna, ha a közelmúltbeli átalakításkor szélesebb járdát hagynak a parkolók rovására - jegyezte meg.

Régi tapasztalat, hogy amint bejön a jó idő, az emberek a szabadban - esetünkben a teraszon - ülnek le inni, enni. A jó vendéglátós tehát, ha módja van rá, mindenképp hozzácsap néhány asztalt, széket, ernyőt az üzletéhez. A terasz önmagában nem hoz feltétlenül nagyobb forgalmat, de biztosítja az állandó vendégsereget - vallja Mókusz Szilveszter, aki a Liszt Ferenc téren és a Kálvin téren is érdekelt.

A Liszt Ferenc tér népe annak idején meglehetősen barátságtalanul fogadta környezete átalakulását. Mindennaposak voltak a panaszok a zajra, a zsúfoltságra, a randalírozásra. Az önkormányzat és a tér vendéglátósait tömörítő Broadway Egyesület összefogásának, valamint az egyesület gesztusainak köszönhetően a lakók dühe - úgy tűnik - lecsillapodott. Terézváros polgármestere lapunknak elmondta, hogy tavaly már csak két, az idén pedig - eddig - egy ember tett bejelentést az önkormányzatnál. Verók István hangsúlyozta: ez persze korántsem jelenti azt, hogy a téren mindig minden rendben van, vagyis, hogy egy perccel sem lépik át az esti határidőt. Megjegyezte azt is, hogy a Liszt Ferenc tér az egyesület által megbízott rendészetnek köszönhetően Budapest egyik legbiztonságosabb, legrendezettebb közterülete, ami a lakóknak is jó. Mókusz Szilveszter szerint a lakók és a teraszok közti ellentétet végtelen türelemmel, önkorlátozással és ésszerű kompromisszumokkal lehet oldani - ahogy azt a Broadway Egyesület teszi. A civil szervezetnek egyébként még az is módjában áll, hogy a Liszt Ferenc téren felállított szabályok ellen vétő vendéglátós tagokat büntesse: kijárhatja akár azt is, hogy az önkormányzat megvonja a notórius kihágók területfoglalási engedélyét - mondta a vállalkozó.

A Ferencvárosban is különös hangulatot kölcsönöznek a közterületeknek a "kiülős" helyek. Ilyen kávéházak és presszók főleg a Ráday utcában vannak, de más, díszburkolattal ellátott sétálózónában, így a Tompa utcában is élnek ezzel a lehetőséggel a vendéglátósok. Ez utóbbi helyre ez évben három, míg a Ráday utcába negyven közterület-foglalási engedélyt adott ki a IX. kerület önkormányzata - tájékoztatott Temesi Andrásné, a közterület-üzemeltetési csoport munkatársa. A tapasztalatok szerint a teraszok felett élők nem szeretik, ha késő este az ablakuk alatt beszélgetnek, de komoly konfliktus ebből még nem származott. Az önkormányzat rendeletben is megpróbálja korlátozni a szolgáltatást, így például nem hallgathatnak zenét a teraszon ülők. A kerületi rendelet értelmében éjfélig a vendéglátással kapcsolatos valamennyi tevékenységet be kell szüntetni. Így nemcsak a kiszolgálást, hanem a székek elrámolását vagy az asztalok összeláncolását, behordását is be kell fejezni addigra.

A késő estig üzemelőkre néha az V. kerületben is panaszkodnak a lakók. Az önkormányzat minden bejelentést kivizsgál, valamennyi rendelkezésére álló hatósági eszközzel betartatja a vállalkozókkal a rendet.

Rendet tesznek a belvárosi utcákon

Rendet tenne az utcai árusítás terén az V. kerületi önkormányzat, ezért új engedélyeztetési eljárásról döntött a testület - tudtuk meg Steiner Pál polgármestertől. A korábbi - még érvényes - rendelet szerint a kitelepülési kérelmeket a fővárossal közös vállalkozásukhoz, a Közterület Hasznosítási Társuláshoz kellett beadni, de az önkormányzat illetékes bizottságában döntöttek, ki kaphat lehetőséget. A kerület úgy döntött, hogy a kérelmekkel kapcsolatos összes eljárást a társulás végezze. Az újítást még a szezon előtt bevezetnék, ám ehhez a másik tulajdonos, a Fővárosi Közgyűlés döntése is kell. Arról viszont továbbra is a kerület dönt, hogy hol, mennyi és milyen árusítóhelyeket adnak ki.

A városrész vezetői egységes, esztétikus standokat vagy pavilonokat engednek csak az utcákra. Az arculatot a kerületi főépítész segítségével dolgozzák ki.

Ahogy kisütött a nap, rögtön benépesültek a teraszok a Ráday utcában is
Ahogy kisütött a nap, rögtön benépesültek a teraszok a Ráday utcában is
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.