Könyv: Rajk László az építészetről töpreng

Réteges építészet cím alatt, magyar és angol nyelven jelentette meg aTERC kiadó Rajk Lászlónak,  a legutóbb a Lehel Csarnok tervezésévelnagy visszhangot váltó  építésznek a kérdéseit, töprengéseit,kommentárjait az építészet különböző problémáiról.

Az Andrássy úti Írók Könyvesboltjában szerda délután Peternák Miklós művészettörténész mutatta be az építészeti makettek fekete-fehér fotóival illusztrált kötetet, amelyet Rajk Judit szerkesztett és Gerhes Gábor tervezett.

A címadó tanulmánnyal kapcsolatban a szerző az MTI kérdésére elmondta: a Várból letekintve bárki láthatja Budapest építészetének különböző rétegeit, a 60-as, a 70-es vagy a régebbi évek egymásra épülő, egymásra ható alkotásait. A világ művészetének különböző alkotásai is eltérő módon hatnak a jelenre és a tudatra, az Andrássy út egyik épületének homlokzatán erkélyt tartó két Atlasz-figurára például meglepően hasonlítanak Michelangelónak a párizsi Louvre-ban látható Rabszolgái - bár a valóság fordított, Michelangelóé az elsőbbség, annak számára, aki Pesten nőtt fel, az Andrássy-úti szobor volt az elsődleges.

E tapasztalatok köré különböző elveket épít Rajk László, ilyen például maga a réteges architektúra, amelyet "strata-elvnek" keresztel, az előkelően hangzó "merkuriusz-elv", amely valójában a tolvajok istenére utal, mert - írja provokatívan - "az építész mindig is lopott, finomabban szólva stílust követett, másolt, stílusokat kevert újra", vagy az "inkorporációs elv", ami brutálisan kifejtve úgy hangzik, hogy "az építészet felfalja gyermekeit, a valamikori város ma már csak városmag, a kannibál természetű urbanisztikai expanzió már réges-régen bekebelezte, de  az eredeti mégis ott van".

Mindez, mondta el az építész, a városokban tapasztalható eklektika forrása is, ami nem okvetlenül csak visszatekintve tapasztalható: felhasználható magában a tervezésben is, amint azt ő tudatosan is megtette a Lehel Csarnok, "a kofahajó" esetében.

Az építészeti művekre szakosodott TERC kiadó a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alapprogram támogatásával jelentette meg a kötetet, amely a szerző 2002 és 2004 között írott tíz tanulmányát, okfejtését tartalmazza, ilyen és hasonló címek alatt: "Múzeum - a múlt és a jelen határán ejtett hasíték", "Az El Grecsko-freskótól Bulatov síelőjéig", "Az elárult állampolgár - kiállítás a magyar holokauszt emlékére", "A bevagonírozott ház"...stb.

Az építész-látványtervező Rajk László 1976-ban a montréali McGill Egyetemen szerzett Master of Architecture tudományos fokozatot, jelenleg a Brit Építészek Királyi Intézete (RIBA), valamint a Kanada Királyi Építészeti Intézete (RAIC) rendes tagja, a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemen filmépítészetet oktat.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.