Kezdődik a hernyóirtás
A Kab-hegy környékén még ezen a héten, az északi Bakonyban pedig május első hetében kezdődik a helikopteres permetezés, amellyel a leginkább fertőzött részeken próbálják megfékezni a gyapjaslepkék invázióját - jelentette be a napokban a Veszprém megyei Szépalmapusztán tartott szakmai konferencián Vaspöri Ferenc, az Állami Erdészeti Szolgálat (ÁESZ) megyei igazgatója.
Mint arról lapunkban korábban már beszámoltunk, az országban az idén minden eddiginél nagyobb területen, összesen 280 ezer hektáron fertőződtek az erdők a gyapjaslepke - más néven lymantria - petecsomóival, így a kártevőknek a már tavaly is rekordnak számító 110 ezer hektáros pusztítását 2005-ben még nagyobb arányú hernyóinvázió követheti. A leginkább fertőzött megye Veszprém, ahol ebben az évben 105 ezer hektáron támad a lymantria, de komoly kártételre lehet számítani Borsodban, Hevesben, Nógrádban, Somogyban, Baranyában és Tolnában is.
Vaspöri Ferenc kérdésünkre elmondta: a szakemberek egyetértenek abban, hogy szükségtelen a teljes 280 ezer hektár vegyszeres védelme, a rendkívül drága helikopteres védekezés csak a legfertőzöttebb területeken indokolt. Bár a hernyók lerágják a fák teljes lombkoronáját, a fák azonban nem pusztulnak el, sokszor már a nyári hónapok végén újra zöldbe borulnak, jelentősen csökken viszont a más betegségekkel szembeni ellenálló képességük.
A hernyók elleni központi vegyszeres védekezésre az idén elsősorban az idegenforgalmi központokban, a legfertőzöttebb lakott területeken, illetve a veszélyeztetett falvak, városok közvetlen környékén kerül sor, összesen 46 ezer hektáron. Ebből csupán ötezer hektár van lakott területen belül - például parkokban, kertekben -, a védett terület döntő része - 41 ezer hektárnyi - külterületi erdő. A szakemberek szerint nincs szükség ennél nagyobb területen a védekezésre, az ugyanis más állatfajokra is kedvezőtlen hatással lenne, s az ökológiai egyensúlyt is veszélyeztetné. A legnagyobb arányú Veszprém megyében lesz a védekezés, ahol összesen 12 ezer hektáron permeteznek.
Az ÁESZ veszprémi igazgatója elmondta: a gyapjaslepkék az idén várhatóan a Magas-Bakonyban végzik majd a legnagyobb pusztítást, ott akár 30-40 ezer hektáros tarrágás is elképzelhető. Horváth László, Zirc polgármestere, a Veszprém Megyei Közgyűlés idegenforgalmi bizottságának elnöke elmondta: várhatóan regionális fejlesztési tanácsok is hozzájárulnak majd a permetezések költségeihez.