Tajvani békemisszió Kínában
Első dolga volt, hogy felkereste Szun Jat-szen sírját, aki a köztársasági Kína első elnöke, s egyben a Kuomintang alapítója is volt.
Nanjing után Lien Pekingbe utazik, ahová a hét második felében délkelet-ázsiai útjáról viszszatér az államfő és kommunista pártfőtitkár, Hu Jintao is.
Lien látogatása meglehetősen nagy port kavart fel Tajvanon. Elutazásakor tüntetők egy csoportja randalírozott Taipei repülőtere előtt. Hazaárulónak minősítették a Kuomintang elnökét, tojásokat dobáltak, bár a célpont nem volt jelen.
A legfrissebb közvélemény-kutatások szerint a tajvaniak többsége támogatja a vizitet, s azt várják tőle, hogy jelentősen enyhít a feszültségen. Mindezek figyelembevételével a függetlenségpártinak mondható Chen Shui-bian elnök elutazása előtt felhívta Lient telefonon, sok sikert kívánt neki, egyben kérte, hazatérve ossza meg vele tapasztalatait.
Május 5-én aztán szintén Kínába látogat a kisebbik tajvani ellenzéki párt elnöke, James Soong Chu-yu is. Peking már sokszor kinyilvánította, hogy bárkivel hajlandó tárgyalni, aki elfogadja az egy Kína elvét. Jelenleg ilyeneket azonban csak az ellenzékben találni Tajvanon. Széles körben pletykálják Pekingben, hogy Kína olyan kedvező gazdasági szerződést kínálna Tajvannak, mint amilyeneket Hongkonggal és Makaóval írtak alá. Az úgynevezett CEPA nem jelent mást, mint hogy az illető terület cégeit egyes területeken előbb engedik be a kínai piacra, mint más országokéit. A tajvani vezetés érzékelhetően attól tart: a kétségtelenül előnyös ügyletet az ellenzékkel köti meg Peking, amit megtehet, hiszen a szerződés csak kínai vállalásokat tartalmazna. A kiváló lehetőségek viszont az ellenzék ázsióját növelnék meg a szigeten.