Civil kezdeményezés a petárdázás betiltására
A vérzivataros évszázad után "ne tegyük állatainkat sorstalanná" - jelentette ki kedden, a kampánynyitó sajtótájékoztatón egy zsámbéki művész, akit az akció fő támogatója, a Mai Nap hívott meg, hogy jelenlétével emelje az esemény súlyát. Czeizel Endre írásban megküldött állásfoglalásában egyenesen a csökkenő magyarországi gyermekvállalással is összefüggésbe hozta a petárdázást. Az természetesen vitathatatlan, hogy a robbanótöltetek erős és rémisztő hangja veszélyeztetheti a kismamákat.
A sajtótájékoztatón több más érv is elhangzott a petárdázás betiltása mellett. Az idősek számára például a második világháború traumáit idézheti fel, kisgyerekeket süketíthet meg, de felhasználóikat is veszélyeztetheti rossz kezelés esetén. A legfontosabb érv azonban az állatok, azon belül is a kutyák durva megijesztése. Szilveszter éjszakáján számtalan kutya szökött meg gazdájáról, akiket soha többé nem lehetett megtalálni.
Egy fiatal lány bemutatta Bakelit nevű kutyáját, amelyet egy menhelyről vitt haza az év elején. Az ebet egy erdőben találták kikötve, számtalan kilőtt petárdával körülvéve (ez egyértelműen állatkínzás, és így a legújabb magyar törvények értelmében börtönnel is büntethető). Ha azonban a nagy robaj a legnagyobb probléma, nehezebben érthető, miért nincs kifogás a "profin szervezett" állami tűzijáték ellen.
Az "egyszerű állampolgárokkal" van a baj - árulja el az egyik művész, mert azok pusztán "agresszivitásból" vagy "feltűnési mániából" petárdáznak. Ők nem is emberek, hanem állatok, míg a kutyák valójában emberek, az ő kutyája például egyenesen a fia. Az akció hivatalos plakátján a házi tűzijátékok működtetőit "deviáns viselkedéssel" vádolja maga a civil szervezet. Ezzel az összes svájci válik deviánssá, hiszen náluk nemzeti ünnepen mindenki a hátsó kertjében tartja a tűzijátékot.
Delhusa Gjon is a kampány arcának lett felkérve. Bár néhány átgondolatlan mondattal nyitotta beszédét, a zenész egy önálló kéréssel is előállt. Azt kérte, hogy ha a tiltás elbukik, legalább szabályozzák azt, hogy lakóháztól legalább száz méter távolságban lehessen csak robbantani. Hegedűs Eszter, a MÚOSZ állatvédő szakosztályának titkára erre közbeszólt: "De Gjon, azt úgysem tartják be!" A szoros program miatt az nem derült ki, hogy a teljes tilalmat miért tartanák be inkább.
Delhusa egy másik érdekes gondolattal is előállt, amikor felhívta a figyelmet arra, hogy a legtöbb petárdázó ittasan gyújtja meg a szerkezeteket. Hogy a szabályozás ezt tiltsa csak, Hegedűs Eszter előző megjegyzése után már nem volt felvethető. A sajtótájékoztatón a nagy számban megjelent állatvédő azonnali aláírása miatt már nem lehetett kérdéseket feltenni.
A NOL tudósítója két fotózás közben azért félre tudta hívni Gémesi György gödöllői polgármestert, aki szerint a bajt Lamperth Mónika miniszteri rendelete jelenti. 2002 előtt jó volt a szabályozás, amikor szabálysértést követett el a petárdázó, vagyis pénzbüntetést kellett fizetnie. Az MDF országgyűlési képviselője el tudná képzelni, hogy akár szabadságvesztés is kiszabható legyen a robbantásért.
Ez nem a könnyű drogokhoz hasonlítható kérdés - mondta Gémesi kérdésünkre, miért nem lehet jobban kontrolálni a petárdázást egy szigorúan körülírt jogszabállyal. A "deviáns viselkedés" megemlítésére a politikus azt felelte, hogy eddig is lehetett magán tűzijátékokat tartani, ha azokat előzetesen bejelentik, vagyis azokat nem tiltanák be. Ez sajnos a sajtótájékoztatón nem derült ki.