A Semmelweis Egyetem válik?

Veszélybe kerülhet a Semmelweis Egyetem (SE) egyetemi rangja, ha az Országgyűlés jóváhagyja a Testnevelési és Sporttudományi Kar kiválási szándékát.

Ellenzéki és kormánypárti képviselők az Országgyűlés előtt lévő felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott 615 módosító indítvány egyikeként kezdeményezték a testnevelési kar önálló egyetemmé nyilvánítását Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem néven. Bár a kormány nem támogatja a javaslatot, az oktatási és a sportbizottság képviselőinek többsége szabad utat adott az indítványnak, azaz minden esélye megvan a törvényes válásnak. A javaslat szerint a Testnevelési és Sporttudományi Kar 2007-től kapna egyetemi rangot. A válást a testnevelési kar szorgalmazta, mert vezetői nehézkesnek, bürokratikusnak ítélték a nagy egyetem napi működését. Nyerges Mihály egyetemi docens, a kar dékánja nem kívánt a parlamenti vita végéig lapunknak nyilatkozni. Tulassay Tivadar, a SE rektora szerint, ha a képviselők valóban megszavazzák az indítványt, és bekövetkezik a válás, akkor a 236 éves, nemzetközi hírű intézmény elveszti egyetemi rangját, hiszen képtelen lesz megfelelni az egyetemi akkreditációhoz szükséges követelményeknek.

A következmények beláthatatlanok. - Ha a jogalkotók nem találnak a problémára valamilyen megoldást, akkor egyebek mellett az a veszély is fenyeget, hogy a beiratkozott hallgatók főiskolai diplomát kapnak - mutatott rá a rektor. Hozzátette: személyesen kért segítséget az egészségügyi minisztertől és a parlament egészségügyi bizottságának vezetőjétől.

A testület szerdán tárgyalja az Semmelweis Egyetem ügyét. Lapunknak Schvarcz Tibor (MSZP), az egészségügyi bizottság elnöke azt mondta: megoldás lehet, ha a Semmelweis Egyetem 2010-ig időt kap arra, hogy teljesítse az akkreditációhoz szükséges feltételeket, másrészt jogtechnikai megoldással az orvosi egyetem is bekerülhet a kivételes, egy tudományágat művelő intézmények közé.

Ahhoz, hogy egy felsőoktatási intézmény egyetemi rangot kapjon, legalább két tudományágat kell oktatnia. Ez alól kivételnek számítanak a művészeti, a rendvédelmi és a katonai oktatási intézmények. Ha a budapesti orvosi egyetemnek engedélyeznék az ily módon való önálló működést, elképzelhető, hogy a többi vidéki orvosi kar is megpróbálkozna a kiválással - ez pedig felbomlasztaná az alig öt éve lezárult egyetemi integrációt.

Az oktatási tárca szerint nincs mód arra, hogy a Semmelweis Egyetemet a kivételes intézmények közé emeljék. Mang Béla, felsőoktatási helyettes államtitkár azt mondta: mindent megtettek a kiválás megakadályozására, és a kormány nem is támogatja a testnevelési kar önállóvá válását, de a parlamenti döntéssel nem szállhatnak szembe. Ha a honatyák többsége engedélyezi a leválást, akkor mindkét intézménynek át kell esnie az akkreditáción. A testnevelési karnak 2007-ig kell teljesítenie az előírásokat, vagyis megteremtenie a két tudományág oktatásának feltételrendszerét, az orvosi egyetem pedig 2011-ig kap erre időt.

Mang Béla szerint a Semmelweis Egyetem hét év alatt képes lesz elvégezni az ehhez szükséges fejlesztéseket.

A Testnevelési és Sporttudományi Kar (korábban: TF) sportpályája Budán
A Testnevelési és Sporttudományi Kar (korábban: TF) sportpályája Budán
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.