Japán képviselők a Jakuszuni-szentélyben - Kína tiltakozik

Mintegy nyolcvan japán parlamenti képviselő zarándokolt el pénteken a tokiói Jaszukuni sintoista hazafias szentélybe, hogy a II. világháborúban elesett japán katonák emléke előtt tisztelegjenek.

A zarándoklat, amelyen az elmúlt években Koidzumi Dzsunicsiro japán miniszterelnök is részt vett, rendszeresen kiváltja Kína és a Két Korea haragját, a szentély emléket állít az 1945 után a szövetségesek által elítélt számos háborús bűnösnek, köztük Todzso Hideki tábornoknak.

Kínai tiltakozás

A kínai külügyminisztérium élesen elítélte pénteken japán képviselőknek a Jaszukuni szentélyben tett zarándoklatát.

A kínai külügyi közlemény tiltakozásában emlékeztetett arra, hogy a látogatásra olyan pillanatban kerül sor, amikor a kínai-japán kapcsolatok mély válságban vannak a kínaiak által sérelmezett japán történelmi tankönyvek miatt.

Koidzumi Jakartában sajnálkozik

Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő nagy megbánását fejezte ki országa háborús múltjáért, és kifejezte mélyen átérzett bocsánatkérését a Jakartában pénteken megkezdődött afrikai-ázsiai csúcsértekezlet bevezetőjeként.

Koidzumi azt mondta: "Japán gyarmati uralmával és agressziójával hatalmas károkat és szenvedést okozott számos népnek, mindenekelőtt Ázsiában. Az ország nyíltan és alázatosan szembenéz ezekkel a történelmi tényekkel, és a II. világháború befejezése óta mindvégig elkötelezett volt és maradt amellett, hogy ne váljon katonai hatalommá, de váljon gazdaságivá, és minden problémáját békés úton, erő alkalmazása nélkül oldja meg."

A kormányfő nem tett említést a Tokió és Peking között újonnan kiéleződött ellentétről, noha a két ország viszonya 30 év óta nem volt olyan rossz, mint most. Koidzumi már napokkal ezelőtt bejelentette: a csúcson találkozni kíván Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfővel, hogy tisztázzák egy új japán történelemkönyv körül kirobbant feszültséget. Kínai tisztségviselők közvetlenül a találkozó előtt közölték, hogy ha Koidzumi bocsánatot kér Japán háborús tetteiért, akkor Hu elnök valószínűleg hajlandó lesz vele kétoldalú tárgyalást folytatni.

Annan támogatást kér

Kofi Annan ENSZ-főtitkár felszólalásában kérte a részt vevő államférfiakat, hogy támogassák a világszervezet megreformálására tett erőfeszítéseit, mert - mint mondta - a fejlődő világnak javára válhat, ha sikerül növelni az ENSZ fejlesztésekre fordítandó segélykeretét és az emberi jogok védelmében betöltendő szerepét.

Kadhafi nem utazott

Moammer el-Kadhafi líbiai elnök hirtelen visszavonta azt a tervét, hogy részt vesz a jakartai csúcson, miután az indonéz vezetés megtagadta tőle, hogy ünnepélyes vallási beszédet mondjon pénteken a jakartai al-Isztiklal-mecsetben, Délkelet-Ázsia legnagyobb iszlám szentélyében. Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök először jóváhagyta a líbiai államfő tervét, de miután Maftuh Basyuni vallásügyi miniszter ellenezte azt, meggondolta magát - jelentette az Antara indonéz hírügynökség egy indonéz tisztségviselőt, Muhyiddin Junaidit idézve, de részleteket nem közölt. Líbia jakartai nagykövetsége megerősítette, hogy Kadhafi nem utazik a bandungi értekezlet 50. évfordulójára emlékező csúcstalálkozóra, de nem jelölte meg ennek okát.
(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.