Ilyen a világ!

Tavaly a fejlett országok négyszer annyit költöttek fegyverkezésre, mint a szegények segélyezésére (mindkettőt a globális biztonság jegyében). Afrikában újból megjelent a gyermekbénulás, egy új számítógépes modell bebizonyította, hogy a felmelegedés sokkal gyorsabb a vártnál, Amerikában pedig kiderült, hogy az elhízás miatt ugyanannyian halnak meg idő előtt, mint a dohányzás következtében.

A hírek A világ helyzete 2005 című kötet válogatásából valók. A könyvet szokás szerint a Föld napja (április 22.) alkalmából jelentette meg a washingtoni Worldwatch Institute, illetve a magyar változatot a Föld Napja Alapítvány.

A jelentés szerint a világ jelenleg 6,5 milliárdos népessége évente 70 millió fővel nő. A demográfiai trendek fő iránya a "nagy család - rövid élet" modelltől a "kisebb család - hosszabb várható élettartam" modell felé mutat.

Ilyen a világ a Föld napján

A Föld államainak harmadában még mindig négy gyereknél több jut egy anyára. A magas átlagos gyerekszám a statisztikák szerint a legbiztosabb út egy állam romba döntéséhez, ahol ez az érték a legmagasabb: ott a legtöbb a fegyveres konfliktus.

A városi népesség 1950 óta a négyszeresére nőtt - most több mint hárommilliárd -, és gyorsabb ütemben bővül, mint a világ teljes népessége. 2007-ben több lesz a Földön a városlakó, mint a falusi, ami még sosem fordult elő a világ történetében. E folyamat kedvezően hat az iskolázottságra vagy az egészségügyi ellátottságra, de vannak igen káros következményei is: a legtöbb polgárháború azokban az országokban zajlik, ahol a leggyorsabb a városiasodás. Az okok között a különböző kulturális és gazdasági hátterű emberek, illetve a sok állástalan fiatal túlzott koncentrációját említi első helyen A világ helyzete.

A vízhiány lassan, de biztosan az első számú globális problémává lép elő. Több mint 30 országot, és a világ népességének 20 százalékát érinti a vízkészlet kritikus szűkössége. Egyre több jel mutat ugyanakkor arra, hogy a víz miatti konfliktusok nem országok között, hanem az egyes országokon belül törnek ki (főleg a magas korrupciós rátájú országokban, ahol az elosztásnál nem a valós igények jelentik a fő rendezési elvet).

A jelentés felhívja a figyelmet: a demokráciára és a piaci reformokra fordított pénz inkább a rászoruló országok destabilizálását szolgálja, ha nem párosul szociális reformokkal. Különösen aggasztó, hogy tavaly látványosan csökkent a születésszabályozást segítő nemzetközi programok támogatása.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.