A miniszterek Gödre tartanak
Hosszú nyarat ígér a kormányfő azoknak a minisztereknek, akiknek bármi közük lesz a "száz lépés" programjának végrehajtásához. Márpedig nem sokan "ússzák meg": úgy tudjuk, kilenc miniszternek adott konkrét megrendeléseket a programot egy hete beharangozó, és az első lépésekre a tárcáknak szűk egy hónapot hagyó kormányfő. Kormányzati forrásaink szerint a kormánytagok a hétvégeken sem lélegezhetnek fel (a miniszterelnök és az érintett tárcák vezetői most vasárnap például Gödön tartanak munkamegbeszélést). Sőt, miután még a rendkívüli nyári parlamenti ülésszak összehívása sem kizárt, Gyurcsány gyakorlatilag kiüríttette a miniszterek naptárát, mindezt annak érdekében, hogy ha már nem lesz választási költségvetés, legalább az idén be lehessen jelenteni néhány lépést, "sok kicsi sokra megy" alapon.
Nem egyetlen rendszer nagy átalakítását, hanem több területet összehangoltan érintő, kisebb léptékű változtatásokat tervez a kabinet. Mindezt annak érdekében, hogy - amint a legutóbbi kormányülésen elhangzott - "mindenkinek megérje dolgozni Magyarországon". Magyarul: minél több munkaerőt kívánnak kivonni a fekete/szürke gazdaságból a fehér zónába, növelve így az adóbevételeket, tisztességes béreket és közszolgáltatásokat nyújtva cserébe a munkavállalóknak. A Világgazdaság szerint a miniszterelnök egy-két héten belül bejelent bizonyos lépéseket, amelyek az MSZP 2006-os választási programjának alapjává válhatnak, "Mi elkezdtük" szlogennel. Gyurcsány korábban több megbeszélésen is jelezte: elégedetlen a tárcák munkájával, felülről és a kormánypárti frakciókon keresztül kényszeríti ki a változtatásokat.
A száz lépés programját a bevételek, nem pedig a hiány növelésével kívánják megvalósítani. A munka koordinálásában így kiemelt szerepet kap a leendő pénzügyminiszter, aki már gyűjti a tárcák javaslatait.
Több tárcát is "lépéskényszerbe" hozott a kormányfő. Gőzerővel folyik a realizálható javaslatok összegyűjtése, illetve összehangolása a már futó programokkal. A gazdasági tárca például versenysemleges vasúti hatóság felállításán, a külpiaci hálózat egységesítésén dolgozik, a belügy pedig a közigazgatási és az önkormányzati reform felgyorsításán és az új bérlakás-koncepció őszre tervezett beindításán. Az egészségügy területén várható változásokról egyelőre annyit tudunk, hogy "nagyon kemény intézkedésekre" lehet számítani. Rácz Jenő egészségügyi miniszter tegnap egy konferencián azt mondta, prioritásnak tartja a betegségek megelőzését, a sürgősségi ellátás színvonalának javítását és a nemzeti fejlesztési terv teljesülését (NFT).
Az ötletroham persze költségvetési lobbizással is párosult. Rácz Jenő például nem mulasztott el emlékeztetni arra, hogy "az NFT-ből több százmilliárdot szánunk az egészségügyre, nyilvánvaló, hogy a ma egészségügyének fejlesztésére a kormány megtalálja a forrásokat". Majd gyorsan hozzátette: már le is tette programját Gyurcsány Ferenc asztalára.