Folyónyi patak, út helyett iszap
Egerben a Vécsey-völgy városrészre kedd este és éjszaka 60 milliméternyi csapadék zúdult. A víz a közeli hegyről és a mezőgazdasági területekről rengeteg uszadékkal és iszappal érkezett, a városrész csatornái megteltek, ezért a mélyebb pontokon másfél méter magasan állt a víz. Tíz lakóházba tört be az iszapos lé, amely több pincét, melléképületet és udvart is elöntött. Egernek ezt a városrészét az esőzések alkalmával a közelmúltban több alkalommal is elöntötte már a csapadék. Nagy Imre polgármester elmondta: a városrész csapadékelvezetésének tervét a képviselő-testület elé terjeszti. A beruházás több mint százmillió forintba kerül. A tervek már készek, de a költségvetésben nincs rá keret. Most forrást keresnek, vagy hitelből teremtenek elő annyit, amennyiből megvalósítható a beruházás. Nagy Imre szerint vissza kell állítani a várost körülvevő, úgynevezett övárokrendszert is.
Novajon is sok ingatlant öntött el a víz. A települést átszelő kis patak medre nem tudta levezetni a csapadékot, ami így a kerteken és a főutcán keresztül folyt el: egy lakóház udvarán a támfal leomlott, egy pince meg beszakadt. A patakhidat éjszaka meg kellett bontani a víz levonulásához. Fodor Péter polgármestertől megtudtuk: a történtek ellenére senkit nem kellett kitelepíteni. A szomszédos Ostoroson a dombokról lezúduló esővíz árasztotta el a kerteket, kerítéseket és melléképületeket sodort magával, a főútra félméteres iszapot hordott. Andornaktályán a pincékben állt a víz.
A folyamatos esőzések miatt továbbra is magas a patakok vízszintje a Mátrában, ezért nehéz a hétfői felhőszakadás okozta károk felmérése a Nógrád megyei Mátrakeresztesen. A település központjában, a Csörgő- és a Kövicses-patak találkozásánál egy közúti hidat vágott ketté az ár, s amíg ezt helyre nem állítják, Gyöngyös és Pásztó között ezen az úton lehetetlen közlekedni. E területen sem az Agria Volán, sem a Nógrád Volán nem közlekedteti menetrend szerinti járatait. Mátrakeresztes irányába Pásztó felől csak Hasznosig tudnak a buszok eljutni, az annál távolabbi területeteken ugyanis az egyetlen lehetséges buszforduló megközelíthetetlenné vált.
Pásztó önkormányzata a térség katasztrófaövezetté nyilvánítását kezdeményezte, miután a károkat csak kormányzati segítséggel lehet helyreállítani. A Pásztóhoz tartozó Mátrakeresztes polgármestere, Sisák Imre szerint az egymilliárd forintot is elérheti a becsült kárérték, de Szuhán és csatolt településén, a tőle magasabban fekvő Mátraalmáson, valamint Bátonyterenyén, a Szoros-patak mentén is jelentős károkat okozott a felhőszakadás. Míg Mátrakeresztesen házakat tett lakhatatlanná, műhelyeket és utakat sodort el a víz, Szuhán a házakba, pincékbe hordott iszapot, Bátonyban pedig megrongálta a hidakat, gyalogosátjárókat. Előzetes számításaikat még a biztosítótársaságok sem összegezték. Sokan felteszik a kérdést a körzetben élők közül: miért okozott ilyen súlyos károkat a felhőszakadás? Egyesek szerint az erdők kizsákmányolása - például a tarvágások - az oka a mind gyakoribb özönvízszerű esőzéseknek. A Zöld Demokraták Szövetsége eljárást kezdeményez ismeretlen tettes ellen környezetkárosítás miatt.
Juhász Gábor belügyminisztériumi államtitkár félmilliárd forintra becsülte a Pásztó környéki településeket ért kárt, s közölte: a tárca rendkívüli támogatást nyújt a helyi védelmi bizottságoknak és az önkormányzatoknak. Dóra Ottó, a megyei védelmi bizottság elnöke tegnap intézkedett, hogy a megyei közgyűlés úgynevezett vis maior keretéből tíz-tízmillió forintot azonnal utaljanak ki Pásztó és Bátonyterenye önkormányzatának a mentési munkálatokra. Pásztó képviselő-testülete kedden arról döntött: az egyik belvárosi út felújítására szánt húszmillió forintot a mátrakeresztesi út helyreállítására használják.