Bolton kinevezése: a szenátus habozik
A szavazást eredetileg már a múlt héten megejtették volna, de az ellenzék haladékot kért. A testületben tíz republikánus párti és nyolc demokrata párti szenátor foglal helyet. Az újabb halasztást a kedd este váratlanul kialakult patthelyzet tette lehetővé: George Voinovich ohiói republikánus párti szenátor is az ellenzéki kezdeményezés mellé állt, noha pártbeli társai el voltak szánva arra, hogy keresztülviszik a szavazást. A testület legközelebb valamikor május 9. után ül össze, az április végén kezdődő egyhetes törvényhozási szünet után.
A kinevezést a bizottsági jóváhagyás esetén még a szenátus plénumának is jóvá kell hagynia. Egyelőre nem tudni, csorbult-e Bolton esélye, a színfalak mögött esetleg megpróbálják-e rávenni a visszalépésre.
A nagyon eszes, de nyersen szókimondó és temperamentumos ember hírében álló John Bolton a külügyi tárca leszerelési és nemzetközi biztonsági kérdésekben illetékes államtitkára volt George Bush első elnöki mandátumának idején. Korábban számos lekicsinylő megjegyzést tett a világszervezetre, amelyeket a meghallgatáson mind a fejére olvasták. Egy ízben úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Nemzetek Szervezete nem is létezik, csak egy nemzetközi közösség van, amelyet olykor a világ egyetlen valódi hatalma, az Egyesült Államok vezet, ha érdekei úgy kívánják. Másik emlegetett kijelentése szerint semmit sem számítana, ha az ENSZ épülete egy éjszaka tíz emelettel megrövidülne.
George Bush elemzők szerint második elnökségének legvitatottabb, több ENSZ-diplomata szemében provokatívnak tekintett személyi döntését hozta meg Bolton kinevezésével. Joe Biden, a szenátus külügyi bizottságának rangidős demokrata párti tagja arra intett, hogy Bolton "elefánt lesz az ENSZ porcelánboltjában".
A meghallgatások során elhangzott, hogy a jelölt külügyi államtitkárként két hírszerzési elemzőt leteremtett, és megpróbálta elérni elmozdításukat, amiért értékeléseikben nem támasztották alá azt a kitételét, hogy Kubának veszélyes biológiai fegyverprogramja van. Carl Ford, a külügyi tárca hírszerzési irodájának időközben nyugdíjba vonult vezetője a szenátoroknak úgy jellemezte Boltont, hogy "felfelé nyalt, lefelé rúgott". A legújabb lapértesülések szerint Bolton Iránnal kapcsolatos érzékeny információkat tartott vissza Colin Powell (volt) külügyminisztertől és helyettesétől, Richard Armitage-től.
Az 56 éves Bolton állítólag a külügyi tárca második embere szeretett volna lenni, az új külügyminiszter, Condoleezza Rice azonban nem tartott igényt a szolgálataira. A vigasznak szánt ENSZ-nagyköveti kinevezés állítólag Bolton támogatójának, Dick Cheney alelnöknek volt az ötlete.
A jelölt arról biztosította a szenátorokat, hogy ENSZ-nagykövetként együttműködésre fog törekedni mindenkivel. A republikánus párti támogatói szerint rég elkelne egy erélyes amerikai ENSZ-nagykövet a korrupció zilálta bürokratikus világszervezetben.
Bolton Baltimore-ban született, apja tűzoltó volt. A Yale elitegyetemen végzett. Először ügyvédi tevékenységet folytatott. A 80-as évek elején az USAID segélyszervezetnél dolgozott, majd az igazságügyi, később pedig a külügyi tárcához került, ahol Colin Powell minisztersége idején a sajtó szerint Dick Cheney alelnök és Donald Rumsfeld védelmi miniszter meghosszabbított keze volt.
(MTI)