Hihetetlen költségvetési hiány

Április végére az egész éves terv 71 százalékát haladja majd meg az államháztartás hiánya - közölték a pénzügyi tárcánál. És miközben a minisztérium a féléves adatokkal már előjönni sem mer, állítja: tartható az eredeti büdzsé. - Nem volt a döntésemnek köze azokhoz a számokhoz, amelyeket ön sem ismer, és nyilvánvalóan én sem - mondta Gyurcsány Ferenc hétfőn, a Draskovics Tibor menesztéséről szóló sajtótájékoztatón arra a kérdésre reagálva, hogy a keddre várt új pénzügyminisztériumi prognózis befolyásolta-e a cserét.

Az új számok azonban nem tegnap születtek meg - és elég rosszul is festenek ahhoz, hogy nyugodt szívvel rájuk (is) lehessen fogni a miniszterváltást.

A márciusi adatokban nem volt semmi meglepő - az előre jelzettnek megfelelően lett borzalmasan magas a harmadik hónap végére a hiány: 484,5 milliárd forint, ami az éves tervnek majdnem a fele. Minthogy tegnap csupán a végleges számot erősítették meg a pénzügyi tárca sajtótájékoztatóján, a figyelem inkább a következő időszak előrejelzését kísérte. A tárca korábban azt ígérte, most adja meg, mekkora hiányt vár a fél év végére. Ez iránymutató a piacoknak, fontos az elemzőknek, a várakozáshoz igazodnak az eredmények értékelésekor is.

A féléves számok közlése azonban elmaradt - a magyarázat szerint "oly jól sikerült az éves prognózis", hogy nincs erre szükség. Helyette a már-már kötelezően közölt áprilisi adat borzolta a kedélyeket. A PM hivatalosan 244 milliárdos hiányt vár erre a hónapra - ami önmagában is rekord: a negyedik hónapban még sohasem mértek ilyen nagy deficitet. Az ok, hogy az eddig visszatartott áfát most fizeti az APEH. Az áprilisi rekord a márciusival együtt már meglehetősen rossz négy hónapos mutatót szül: a kialakuló 729 milliárd forintos államháztartási deficit az éves tervnek a 71,3 százaléka lesz. Ekkora deficitre ilyen időpontban soha nem volt példa - megközelíteni is csak 2002-ben tudták, amikor a Fidesz-kormány állítólag kiköltekezett a választások előtt.

A magas hiányra persze most is van magyarázat, és a pénzügyi tárca szerint nincs ok módosítani az éves terveken sem. Az áfa-visszatérítésen kívül még a tavalyi agrártámogatások mostani kifizetése minősül levonandó tételnek (ezt tavalyra számolnák el a tárcánál - az áfát úgy 180-200, a mezőgazdasági támogatást 46 milliárdos értékben). Valamint egyszeri, előre hozott kifizetést jelent a 13. havi nyugdíj első felének év eleji átutalása, és a nulladik havi bér kifizetése (140 milliárd). De még ott vannak a szokásos indokok, hogy bizonyos tételekre az év elején többet kell költeni, mint a végén - így aztán a második fél évben tud spórolni a büdzsé. Ilyen tétel az autópálya-számla (az időarányostól eltérés 25 milliárd), és a kamatfizetés (újabb 40 milliárd). Az összes szűrés eredménye a minisztérium szerint az, hogy az éves hiánytervnek alig a harmada teljesül majd április végére.

Tavaly egyébként - valamivel később - hasonló magyarázatok születtek arra, miként képes megtakarítani a büdzsé a második fél évben - az akkori indoklás kísértetiesen hasonlított a megelőző évire. Mindkét év végén az derült ki, hogy az áfabevételeket becsülték túl (tervezték rosszul), és azok okoznak kiesést. Annyi különbség az idén mindenesetre van, hogy az áfánál már most 61 milliárddal csökkentették a bevételi tervet - 2048 milliárd helyett csupán 1987 milliárd forintot várnak. Várfalvi István helyettes államtitkár ezt azzal indokolta: már most látszik, hogy változott az áfabefizetések dinamikája változott. A kiesést azonban némileg pótolja az evából várható 17 milliárdos terven felüli bevétel - de ott van még az államháztartási tartalék is, amelyet éppen az ilyen helyzetekre képeztek.

A társadalombiztosítási alapok egyenlege tavaly újra pozitív lett Németországban, elsősorban a betegségbiztosítási rendszer reformjának köszönhetően - közölte a német statisztikai hivatal. A tb-kassza 2,1 milliárd eurós többlettel zárta az évet, 2003-ban még 6 milliárd eurós vesztesége volt. A fordulatot a kiadások 1,3 százalékos tavalyi mérséklése tette lehetővé, miközben a bevételeket is sikerült 0,4 százalékkal növelni.

Draskovics Tibor leváltott pénzügyminiszter múlt év októberében a 2005-ös költségvetés benyújtásakor, kezében a büdzsével - akkor még jónak látszott
Draskovics Tibor leváltott pénzügyminiszter múlt év októberében a 2005-ös költségvetés benyújtásakor, kezében a büdzsével - akkor még jónak látszott
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.