A félelmetes meg a barbár
Tegnap aztán a felkelők mitikus vezére, Prachanda is megszólalt. A Reuters hírügynökségnek e-mailben elküldött nyilatkozatában leszögezte: nincs lehetőség arra, hogy tárgyaljon a "középkori és barbár feudális autokratákkal". Prachanda, akinek ez a mozgalmi neve, s magyarul annyit tesz, hogy "félelmetes", kifejtette, hogy a gyűlölt testvér- és királygyilkos Gianendra februári hatalomátvétele a feudális uralkodó osztály elkeseredett akciója volt a nepáli tömegek demokratikus elszántsága ellen. Gianendra 2001-ben lett király, amikor elődjét, Dipendrát a saját fia megölte, aki azután öngyilkos lett. Az uralkodó az idén február 1-jén feloszlatta a parlamentet, rendkívüli állapotot vezetett be, s irtóhadjáratot kezdeményezett a maoista lázadók ellen.
A rendkívül szegény hegyi országot, Nepált 1996 óta sújtja polgárháború, melynek azóta 11 ezer halálos áldozata volt. A maoista gerillák célja, hogy eltöröljék az alkotmányos monarchiát, s - legalábbis mostani megnyilatkozásaik szerint - demokratikus útra térítsék az országot. Február 1-je előtt egyébként lényegében demokratikus volt a berendezkedés, a parlamentben ellenzéki pártok működtek, értelemszerűen nem voltak képviselve azonban a polgárháborút vívó maoisták. A rendkívüli állapot bevezetése után Prachanda tábora felhívta a törvényen kívül helyezett pártokat, fogjanak össze a király ellen. A fegyveres harc mindenesetre kiszélesedett, rendkívüli pusztításnak és szenvedésnek kitéve főképp a vidéki lakosságot.
Az emberi jogok semmibevétele mindkét fél alaptevékenysége. A gerillák néhány ezren vannak, a hadsereg létszáma 80 ezer. Ennek ellenére a legtöbb szakértő szerint a polgárháború mindkét fél számára megnyerhetetlen.
Prachanda maoista tábora igen különös képződmény. A vezér valódi maoista retorikát használ, amely ellene szól annak, hogy kínai támogatói lennének. Ráadásul éppen Gianendra király tett az utóbbi időben komoly gesztusokat Kína felé azzal, hogy korlátozta a dalai láma mozgását a buddhista országban.
A hol az indiai, hol a kínai kártyát kijátszani igyekvő felek számára hosszú távon semmiképpen nem szerencsés fejlemény az intenzív közeledés India és Kína között. Nepált Indiától elsősorban a vallási különbség, míg Kínától a politikai berendezkedés s a korábbi nemzetközi orientáció választotta el. Gianendra februári puccsát azonban valójában egyértelműen elutasította a nemzetközi közösség, melynek nyilvánvalóan legfájóbb része, hogy leállították a külföldi segélyeket.
Az országban kialakult állapotokat jól jellemzi az a tegnap nyilvánosságra hozott felmérés, mely szerint az elmúlt időszakban vadorzók lemészárolták az egyébként szigorúan védett nepáli fehér rinocéroszok egyötödét. A Chitwan nemzeti parkban élő állatokat az tette ki különös veszélynek, hogy az őrzéssel megbízott katonákat elvitték a maoisták utáni hajszába, s ez azonnal aktivizálta az orvvadászokat. A rinocéroszok szarvát több ázsiai országban gyógyszeralapanyagnak használják.
Peking, 2005. április