Akcióban az ügynökügy-buktatók

Fél sikerrel jártak a parlament ügynökbuktató erőfeszítései: az egykori besúgókat még nem, de a bűnbakokat már sikerült megtalálnia a két nagy pártnak. "Bejött" tehát az a forgatókönyv, melyet hetekkel ezelőtt vázolt lapunk, s amelynek lényege: egymásra kenni a felelősséget.

Hétfő este a parlamentben kudarcba fulladt az alkotmány kiegészítésére tett kísérlet. Az alaptörvény megváltoztatására azért lett volna szükség az MSZP szerint, hogy az Alkotmánybíróság ne semmisítse meg az alkotmányjogilag valóban megkérdőjelezhető javaslatot. A módosítás kimondta volna, hogy nemcsak a közszereplők, hanem a "civilek" ügynökadatai is közérdekűek. Ha azok, akkor nyilvánosságra is hozhatók. Egyébként nem.

Tegnap - láthatóan alapos bemelegítés után - mindkét oldal rutinosan támadott. Előbb Burány Sándor (MSZP) közölte tájékoztatóján, hogy a fideszesek elszabotálták a szavazást, hiszen többségük "lábbal szavazott", vagyis nem jelent meg, vagy ha igen, a mennyezetet nézte, ahelyett, hogy gombot nyomott volna. Demeter Ervin (Fidesz) közölte - nem szó szerint -, hogy rajtuk ugyan nem múlott semmi, ők épp annyi szavazatot adtak (49-et), amennyi kellett volna, ha a többi párt nem megosztott, illetve a fórumosok igennel szavaznak. Nem így történt, de ez már legyen az ő bajuk - jelentette ki Demeter, s utalt arra is, hogy Medgyessy Péter volt miniszterelnök, illetve a jelenlegi titkosszolgálati államtitkár, Tóth András sem szavazta meg a módosítást, a szocialistáknak tehát házon belül is van mit tisztázniuk.

Mindkét érvelésben felfedezhetőek logikus elemek: ha a fideszesek kézzel szavaznak, akkor meglett volna a kétharmad. De akkor is összejött volna a 256 voks (az összes képviselő kétharmada), ha a kormánypárti sorfalat jobban összezárják, vagyis ha nem összevissza szavaznak, és még az MDF is támogatja őket. Ez esetben éppen elegendő lett volna az a 49 szavazat, melyet a Fidesz adott. Más kérdés, hogy a pártok - köztük az MDF - álláspontja ismert volt a Fidesz előtt is, tehát tudhatták, hogy 49 szavazatuk csak a saját retorikai fordulatukhoz végszavaz, voksként értéktelen.

A játszma még nem dőlt el. Újra az MSZP jön, középkezdéssel: ismét benyújtja az alkotmánymódosítást, mivel (idézet Buránytól) "ilyen súlyú problémát nem lehet elsumákolni". Ha ez a támadás sem jön be, akkor következhet a liberális offenzíva. Az SZDSZ alkotmányvédő álláspontja kerülhet ismét előtérbe, hiszen - amint Fodor Gábor (SZDSZ) elmondta - ők a jelenlegi alkotmányos keretek között oldanák meg az ügynökakták felszabadítását, tévedésnek tartják ugyanis, hogy alkotmánymódosítás nélkül ne mehetne át a javaslat az Alkotmánybíróságon.

A meccs esélyeit illetően nem mindenki ennyire optimista: egyik forrásunk szerint előbb-utóbb úgyis lefújják, ráadásul egyszerre nyolc bíró hirdetheti majd ki a vesztest.

A közelmúltban jelentette be Burány Sándor és Fodor Gábor azt, hogy õk már megállapodtak
A közelmúltban jelentette be Burány Sándor és Fodor Gábor azt, hogy õk már megállapodtak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.