A szín, a név új, a felfordulás a régi

A világ, legalábbis Jörg Haider világa helyreállt: a hét végén végre megint adódott egy kongresszus, amelynek résztvevői az egykori állampártot megszégyenítő egyhangúsággal választották vezérükké az új, Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) elnevezésű mozgalom megalapítóját. A színváltásnak megfelelően narancssárgában úszó környezetben Jörg Haider ismét a tökéletes egyetértés jegyében terjeszthette elő programját, amely első változatában közhelygyűjteménynek látszik, de legalább nem igazolja azokat, akik a jövő évi osztrák EU-elnökséget féltették az unióellenes kirohanásoktól.

A ki tudja hányadszor újjászületett, most feltűnően szelíd Haider épp az ilyen szalonképtelen nézeteket vallókat választotta le magáról. Schüssel kancellár nem győzi hangsúlyozni, milyen fontos számára, hogy a kékből narancssárgává lett csapat, valamennyi kormánytag és a frakció egy része a koalíció folytatásának híve. Ausztriában akkor is nyílt titok, hogy a kormány mindennek mondható, csak szilárdnak nem.

Az átrendeződés javában tart. Haider régi mozgalma, a Szabadságpárt nem adja fel, a hozzá hű, jobbszélen elhelyezkedő politikusok saját frakció megalakításával fenyegetőznek, már csak az anyagiak miatt is. Ideiglenes elnökük, a bécsi szervezetet vezető Heinz-Christian Strache, akit a vasárnapi FPÖ-kongresszus választ meg hivatalosan, miniszteri posztot is követel, mondván, hogy a korábbi 18 FPÖ-képviselő közül legalább hét megmarad a Szabadságpártban.

Utóbbi, biztos, ami biztos, kizárta az új mozgalomba átlépett egykori tagokat. Köztük Haidert is, ami fokozta az amúgy is értetlen tagság zavarát. A legtöbben nem tudják követni az eseményeket, fogalmuk nincs, hol a helyük, de azt sem sejtik, mi a különbség a régi Szabadságpárt és az új mozgalom között.

A harc egyelőre az anyagiakért folyik. Haider tetemes - minimum hárommillió, a rossznyelvek szerint hétmillió eurós adósságot örökít az elhagyott Szabadságpártra. Közben kideríthetetlen, kit illetnek az eddigi támogatások. Az FPÖ-nek 2005-ben 1,624 millió euró párttámogatás járt, a parlamenti frakció 1,976 millió eurót, a szabadságpárti akadémia 1,438 millió eurót kapott. Haider feltételezhetően hasznosítja dúsgazdag osztrák üzletemberekhez fűződő barátságát és az arab világban kiépített kiváló kapcsolatait, pr-megbízottja máris gőzerővel toborozza a befektetőket Iránban.

Az osztrák belpolitika nagy kérdése, meddig tart ki a kormány. A héten megújul a 2000-ben a néppárti-szabadságpárti (fekete-kék) koalíció elleni tüntetések divatja: a csütörtökönkénti menet mostantól a fekete-kék-narancssárga kormány lemondását követeli, s az ellenzék is új választásokat szorgalmaz. Ez nem esélytelen: megfigyelők már csak a jövő évi EU-elnökség miatt is őszre jósolják. Ha pedig így lesz, az az FPÖ és Haider új mozgalma számára aligha jelent jót. A felmérések szerint egyiknek sincs sok reménye a parlamentbe kerülésre.

Bécs, 2005. április

Jörg Haider egy másik pártba bújik át
Jörg Haider egy másik pártba bújik át
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.