Korlátlan felelősségű társaságok
Mindenesetre összeállításunk annyiban vázlatosan pillant be a "tulajdoni" viszonyok közé, amennyire az érintett társaságok közlékenynek mutatkoztak. Más világ: amíg angliai adatok alapján tudjuk, hogy Gera Zoltán heti 4000 fontot keres a West Bromwich Albion alkalmazásában, addig hazánkban akad némi takargatnivaló. A viszonyokat tekintve - lásd még: fedezet nélküli ígéretek, hirtelen telephelycserék - sejthető: mi van a "helyenkénti" titkolózás mögött.
BÉKÉSCSABA. Kerekes I. Györgyné, a tetemes adóssággal küszködő Előre FC Békéscsaba Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a társaság többségi tulajdonosa Darko Canadic horvát nemzetiségű vállalkozó, mellette Borbély István és Óré András bír részesedéssel. A játékosoknak - információnk szerint - csaknem félévi pénzzel adós az egylet; az előtérben lévő Canadic hónapok óta ígérget.
DEBRECEN. A jelenlegi éllovast üzemeltető DVSC Futballszervező Rt. 1999 júliusában jött létre 150 millió forintos törzstőkével. Azóta a tulajdonosi szerkezet több változáson ment keresztül, a mostani arányok - amelyekben azóta csak elenyésző változások történtek - 2001 augusztusában alakultak ki. Jelenleg a részvények 72 százalékát a klub elnökeként is tevékenykedő Szima Gábor által jegyzett befektetői csoport - négy gazdasági társaság - birtokolja. Az önkormányzat 25,26 százalékban van jelen az rt.-ben, a többi részvényt 14 cég és egy magánszemély jegyzi.
DIÓSGYŐR. A DVTK Kuti István és a Siófokon bejegyzett Beltéri Karbantartó és Felújító Kft. tulajdonában van. Ez utóbbi cég egyben tulajdonosa a Siófok FC Kft.-nek is. Mint köztudomású: a Diósgyőr a siófoki együttes indulási jogán vesz részt a bajnokságban. A miskolci önkormányzat április 14-i ülésén úgy döntött: 97 százalékos tulajdonrészt vásárolna a DVTK labdarúgócsapatát működtető kft.-ben. Orosz Lajos alpolgármester a sürgősségi előterjesztéssel benyújtott javaslatot azzal indokolta: a város vezetése nem lát reményt arra, hogy a jelenlegi tulajdonosi kör rendezni tudná a Magyar Labdarúgó Ligával szemben fennálló adósságait, és ez veszélybe sodorhatná a csapat jövőbeni működését. A 2,9 millió forint névértékű üzletrészért egyforintos vételárat ajánl az önkormányzat, amely felhatalmazta a polgármestert: kezdjen tárgyalásokat a társaság megvételéről.
FEHÉRVÁR. Összesen hét tulajdonosa van a társaságnak: a 83,7 százalékos többségi rész a székesfehérvári önkormányzaté, 17,3-on pedig hat gazdasági társaság - négy fehérvári és két budapesti kft. - osztozik. A cég jegyzett tőkéje 275 millió forint, ugyanakkor a kft. az elmúlt években több százmillió forintos adósságot halmozott fel. Gál László, a Fehérvár FC Kft. ügyvezetője kérdésünkre elmondta: napirenden van a gazdasági társaság rt.-vé alakítása, ami együtt járna a tulajdonosi szerkezet változásával is. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az önkormányzat teljesen kivonulna a vállalkozásból.
FERENCVÁROS. Az Üllői úton egyszerű a helyzet: a labdarúgócsapatot működtető FTC Rt. csaknem 100 százszázalékos tulajdonosa maga az egyesület, azaz a Ferencvárosi Torna Club; a Fotex Rt. névlegesen érintett a futball rt.-ben. A jelenleg jelentős adóssággal küszködő társaság a Fotex Rt. kilépése, illetőleg Kovács Ádám fél évig tartó, pénzt nem hozó ígérgetés-sorozata után került nehéz helyzetbe. Konkrét tulajdonos konkrét ajánlattal egyelőre nem bukkant fel a zöld-fehéreknél - legalábbis hivatalosan nem -, miközben az FTC és az állam között egy éve nem történt előrelépés a IX. kerületi terület tulajdonjogának egyesületi kézbe adása ügyében.
GYŐR. Az együttest korábban a Rába Magyar Vagon- és Gépgyár tartotta fenn. Horváth Ede vezérigazgatósága idején a játékosok és a sportvezetők a gyár alkalmazottai voltak. Az ország akkor legkorszerűbb stadionját is a Rába-gyár építtette és működtette. A rendszerváltás után a stadion és az egyesület többségi tulajdonát a Quaestor Rt. szerezte meg. A pénzügyi és ingatlanbefektetésekkel foglalkozó társaság később kivásárolta a kisebbségi tulajdonost is a cégből. A Quaestor felújítja a stadiont, a tribün egyik részét már lebontották; futballkollégium is épül a már magántulajdonban lévő ingatlanon.
KAPOSVÁR. A csapatot a Kaposvári Rákóczi Labdarúgó Kft. működteti - mondta Torma Kálmán, a klub elnöke. A társaság többségi tulajdonosa - egyesületként - maga a futballklub, amely játékosokból, magánszemélyekből és pártoló tagokból áll. A kisebbségi tulajdonos négy magánszemély: róluk anynyit árult el Torma, hogy kaposvári vállalkozók. A Nabi Rt. a klub legnagyobb, névadó szponzora, de nem tulajdonosa a csapatnak.
HONVÉD. A Kaposváron - miként Európa több városában - húsipari vállalkozást üzemeltető olasz Piero Pini 86 százalékos tulajdonosa a Honvéd FC Kft.-nek. Ez az arány szinte mindent meghatároz Kispesten, legalábbis a nagyobb döntések kapcsán Kiss Zsolt kisebbségi tulajdonos (14 százalék) háttérbe szorul. Pini "hirtelen" ember; kedvére cserélgeti az edzőket (ebben az idényben már háromszor váltott), helyenként minden átmenet nélkül küld el, illetve igazol játékosokat. A főtulajdonos kisebb-nagyobb csúszásokkal betartja fizetési kötelezettségeit, ellenben több korábbi edzőjével (Tornyi Barnabás, Gálhidi György, Bognár György) támadt anyagi jellegű konfliktusa.
MTK. A kék-fehér garnitúra többségi tulajdonosa az MTK Hungária Kft. - ez a cég működteti a klub utánpótlásának egy részét -, a fennmaradó hányadot közel azonos részben képviseli három magánszemély, Ivánkovics Erika, Bukor Ferenc és Fülöp Ferenc. (Bukor az utánpótlásrészleg elnöke, Fülöp a kft. ügyvezető igazgatója.) Az ügymenetét illetően többször is példaként állított társaságnak - a direktor szerint - jelenleg nincs adóssága, ám költségvetése "fele akkora", mint a Várszegi Gábor által fémjelzett időkben. Ivánkovics és Bukor - kft.-beli szerepvállalása kezdetén - Várszegi bizalmi embereként került a köztudatba.
NYÍREGYHÁZA. A Nyíregyháza Spartacus Football Club Kft.-nek hat helyi vállalkozó a tagja. A társaság 75 százaléka a klubvezetőé, Sziki Gyuláé, a többi tulajdonos egyenlő arányban osztozik a 25 százalékon. A korábbi nyíregyházi csapatnak, a Nyírség Spartacusnak a városi önkormányzat volt az egyedüli tulajdonosa, de 2003-ban az önkormányzat az adósságokat felhalmozó kft. végelszámolásáról döntött. Az ekkor a másodosztályba felkerült Nyíregyháza Kertváros felvette a Spartacus nevet, cserében az önkormányzat vállalta, hogy reklámszerződés alapján fizet a kft.-nek. A városi képviselő-testület márciusban fogadta el az új sportkoncepciót, ennek értelmében a kft. évente hatvanmillió forint - az infláció mértékében folyamatosan emelkedő - bevételre számíthat az önkormányzattól. Az összeg harmadát csak akkor kapja meg, ha a bajnoki rajt előtt szerződésbe foglalt eredményességi előírást teljesíti.
PÁPA. Veszprém megye egyetlen első osztályú labdarúgócsapata - cégei révén - Bíró Péter üzletember tulajdonában van. Az együttest hivatalosan a Bíró által vezetett, 40 millió forint jegyzett tőkéjű Új Lombard Labdarúgó Kft. működteti, amelynek a Lombard Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. a kizárólagos tulajdonosa. Ez utóbbi cég többségi tulajdonosa és ügyvezetője szintén Bíró Péter.
PÉCS. Az együttes eltartója a Pécsi Mecsek Futball Club Sport Kft. E 6 millió forint alaptőkéjű kft.-nek a 49 százaléka a pécsi önkormányzaté, 42,5 százaléka pedig a PMFC Egyesületé, amely húsz tagot számlál. A kft.-ben a maradék 8,5 százalék Pázmándy Zsolt kezében van, ő a gazdasági társaság ügyvezető igazgatója. A klub sorsát illetően azonban Toller László szava a döntő: Pécs polgármestereként és a PMFC elnökeként meghatározó szerepet játszik a klubnál. A pécsi önkormányzat egyébként az idén 80 millió forinttal támogatja a klubot. A PMFC a város pályáján játszik, a stadion gondozása az önkormányzat egyik cégének a dolga, s ez a munka is megér több tízmillió forintot. Ha a PMFC adósságot halmoz fel, akkor azért a város vállal kezességet. A klub jelenleg "csak" a játékosoknak tartozik, 25 millió forinttal.
SOPRON. A határszéli együttest a Matáv Sopron Futball Sportszolgáltató Kft. tartja fenn és működteti. A cég tulajdonosa 50 százalékban a Matáv SC Sopron egyesület; 25 százalékban a város önkormányzata; 20 százalékot birtokol Antók Zoltán, aki egy nyomdaipari szolgáltató vállalkozás vezetője; 5 százalék van Göbl Gábor ügyvezető igazgató tulajdonában.
ÚJPEST. A lila-fehérek tulajdonosi szerkezete éppen a télen változott: 30 százalék erejéig beszállt az Újpest FC Kft.-be a Dare Group elnevezésű ingatlanvállalkozás, amely "részben" kivásárolta a mintegy fél évig ténykedő, s haszonnal kilépő Muszbek Mihályt. A kft.-n belül terjeszkedésen gondolkodó cégcsoport első embere, Kovács Péter azzal együtt is előtérben van (rosszabb teljesítmények esetén azonnal büntet), hogy a többségi tulajdonos a csapatot hat éve működtető, Lukács Ferenc fémjelezte Viola Ball Rt. (52 százalék). Az Orbán-kormány reorganizációs programjából "visszamaradt" MFB Rt. (17,96), valamint az Újpesti Torna Egylet (névleg: 0,04) tulajdonosa még az együttesnek.
VASAS. A rendezett anyagi helyzetű csapat a Pannon Futball Kft.-hez tartozik: e cég 37,5-37,5 százalékos tulajdonosa a Pannonbau Kft. és az Aventa '96 Kft.; mindkettő Jámbor János vállalata. A gazdasági társaság fennmaradó részét (25 százalék) a Vasas Sport Club birtokolja. A "kisebbségi" anyaegyesület komoly erőfeszítéseket tesz: például törleszti a Ligának azt az adósságállományt, amelyet - évekkel ezelőtt - még a Rácz Gábor által tulajdonolt, ellehetetlenült "régi" kft. halmozott fel. (A mostani gazdasági társaság Kecskemétről, az ottani együttes játékjogát "áthozva" került a XIII. kerületbe.)
ZALAEGERSZEG. Tóth Géza, a ZTE FC Rt. elnöke érdeklődésünkre elmondta: a társaság részvényeinek többsége, mintegy harmada a zalaegerszegi önkormányzat tulajdonában van. Csaknem ekkora részesedéssel bír a Balusztrád Ingatlanfejlesztő Rt., a fennmaradó rész több száz kisrészvényesé. Tóth megjegyezte: a múlt év őszén 470 milliós hitelállománnyal vette át az ZTE FC Rt. irányítását, azóta mintegy húsz százalékkal csökkentették a társaság adósságát.