A BT kiszélesítette a kongói fegyverembargót
A Biztonsági Tanács kiszélesítette hétfői határozatával a Kongói Demokratikus Köztársaság esetében alkalmazott fegyverembargót.
Az egyhangúlag elfogadott új határozat kiterjeszti az embargót az afrikai ország területén tevékenykedő minden fegyveres szervezetre, kivéve azokat, amelyek az ötéves kongói polgárháborút lezáró 2003-as tűzszüneti megállapodásnak megfelelően beolvadtak a nemzeti hadseregbe vagy a rendőrségbe. A testület kifejezte aggodalmát amiatt, hogy kongói és külföldi fegyveres csoportok, milíciák vannak jelen Kongó keleti részén, különösen Kivu tartományban és az Ituri körzetben, s jelenlétük "a biztonság hiányának légkörét tartja fenn az egész térségben".
A határozat szankciókat helyez kilátásba mindazok ellen, akik megsértik a fegyverszállítási embargót. A tervezett büntetőintézkedések között szerepel a fegyverszállító külföldi utazásainak megakadályozása és külföldi bankszámláinak befagyasztása. A határozat felszólítja a Kongóval kelet felől határos országokat, Burundit, Ruandát és Ugandát: gondoskodjanak arról, hogy senki se használhassa katonai és polgári repülőtereiket illegális fegyverszállításokra.
A BT 2004 júliusában rendelt el fegyverembargót mindazon külföldi és kongói fegyveres csoportokkal és szervezetekkel szemben, amelyek nem fogadják el a kongói tűzszünetet, illetve amelyek részt vesznek a hatalmas területű afrikai ország keleti részén dúló harcokban.
A kongói polgárháború, amelybe a harc bizonyos szakaszaiban szomszédos országok hadseregei is beavatkoztak, hivatalosan véget ért egy 2003-as egyezséggel, amelynek értelmében a polgárháborúban részes erők mindegyike helyet kapott a kormányban. Egyes katonai parancsnokok így is szembefordulnak időről időre a kinshasai kormánnyal, amelynek az ország egyes részei fölött nincs is tényleges hatalma. A harcok folytatódásában megoldatlan etnikai ellentétek is nagy szerepet játszanak. Ruanda például, ahol tuszik vannak kormányon, támogatja a kongói tuszik (helyi nevükön banyamulengék) fegyveres szervezeteit.
A tűzszüneti megállapodás szerint 2005. június 30-ig választásokat kellene rendezni a nagy területű, ásványkincsekben roppant gazdag, egyebekben módfelett szegény afrikai országban. A választások megszervezésével megbízott testület szerint azonban lehetetlen tartani a határidőt, mert az ország keleti részén továbbra is harcok dúlnak, és a rengeteg menekült választói névjegyzékbe vétele is megoldhatatlannak látszik.
(MTI)