Uniós pénz a tisztaságra

Több mint 101 millió forint uniós támogatást nyert az a pályázat, amelynek benyújtói munkanélkülieket foglalkoztatnának a környezetvédelemben. A hulladékgyűjtő- és falukertész-képzések elvégzői később illegális hulladéklerakókat számolnak fel, és szépítik a falvak környezetét.

Az Észak-Sajóvölgyi települések a munkanélküliségi és a gazdasági mutatók alapján egyaránt az ország leghátrányosabbjai közé tartoznak. A korábbi ipari és mezőgazdasági üzemek bezárásával semmivé váltak a legnagyobb foglalkoztatók, így például a termelőszövetkezetek vagy az Ózdi Kohászati Művek. Az utcára került, sokszor alulképzett, idősödő munkavállalók többsége versenyképtelennek bizonyult az új, amúgy is szűk létszámigényű munkahelyekért folyó megmérettetésben. Nyolc település a térségből - Hét, Gömörszőlős, Kelemér, Sajómercse, Sajópüspöki, Királd, Sajónémeti, Sajóvelezd - úgy döntött, uniós támogatás segítségével teremt munkahelyeket. Az Együtt Hétért Egyesület az első akadályt sikeresen vette, hiszen több mint 101 millió forintot nyert a humánerőforrás-fejlesztési operatív program felhívására benyújtott, az "Észak-Sajó-völgyi munkanélküliek foglalkoztatása a környezetvédelemben" című pályázatával.

Az egyesület célja az, hogy 36 hátrányos helyzetű munkanélkülit újra bevezessen a munkaerőpiacra. A pályázók vállalták, hogy lakosságarányosan romákat is bevonnak a programba. A tréningeken és képzéseken részt vevőkből hulladékgyűjtők és falukertészek lesznek, akiket a projekt időtartama alatt az Ózdi Komszolg Kht. foglalkoztat - tudtuk meg Szabó Ervintől, a pályázat egyik szakértőjétől. Feladataik közé tartozik majd az illegális hulladéklerakók felszámolása, valamint a falvak szépítése, virágosítása, parkosítása.

A program átfogó célja ennél tovább mutat, hiszen a pályázók szeretnék elterjeszteni a térségben a komplex hulladékgazdálkodást, és segíteni akarják a munkanélkülieket, köztük a romákat a környezettudatos életmód kialakításában. Remélik, az elvégzett tájszépítési feladatok látható eredménye és a csapatmunka révén enyhülnek a romákkal kapcsolatos negatív előítéletek. Az elhanyagolt falusi környezetben élők életminősége a települések népességmegtartó ereje ugyancsak javulhat a szebb környezetben.

A programban részt vevőket első lépcsőben az úgynevezett Értékelő Központ (Assesment Center) révén választják ki. Ennek keretében vizsgálják azokat a személyiségjegyeket, amelyek megléte hatással lehet arra, hogy minél kisebb legyen a csoportban a lemorzsolódás. Olyan szituációba helyezik a jelenlévőket, amely számukra játéknak tűnik, de az egyéniségük, erősségeik, gyengeségeik, csoportvezetői hajlamuk, érdekérvényesítő képességük, kommunikációs, tárgyalástechnikájuk, aktivitásuk, passzivitásuk kirajzolódik a megfigyelők számára. A toborzás része a szóbeli elbeszélgetés, az interjú is. A kiválasztott 36 ember a mindenkori minimálbérnek megfelelő juttattatásban részesül a program kezdetétől a végéig.

Az operatív előkészületek, a stáb felállítása, az iroda kialakítása, a toborzás, a mentorok, a trénerek, az oktatók felkészítése, a különböző részfeladatokat végző alvállalkozók pályáztatása, májusig befejeződik. Ezt követően kezdődhetnek a tréningek, illetve a hulladékgyűjtő- és falukertész-szakképzések. A foglalkoztatás, a tanfolyamok befejezése után, júliusban, novemberben indul, és hat hónapon keresztül tart.

A programban részt vevők amellett, hogy kommunikációs, időgazdálkodási, kapcsolatépítési technikákat tanulhatnak, betekintést nyertnek az álláskeresés fortélyaiba is, amelyek később, amikor saját erőből próbálnak munkához jutni, hasznukra lehetnek.

Az illegális hulladéklerakók felszámolására uniós pénzbõl fizetik az embereket
Az illegális hulladéklerakók felszámolására uniós pénzbõl fizetik az embereket
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.