Vizsgálat a Szerencsejáték Felügyeletnél
Harmincmillió forintos megállapodást kötött a Szerencsejáték Felügyelet (SZF) a főváros V. kerületi önkormányzatával, illetve az Aranytíz Ifjúsági Centrummal, hogy az önkormányzati tulajdonban lévő épületben évente három alkalommal rendezvényt tarthasson. A hazai szerencsejáték-piac törvényes működése fölött őrködő hatóságnak Parádon van saját továbbképző központja, így nem tudni, valójában miért volt szüksége erre. Értesüléseink szerint ilyen és ehhez hasonló ügyeket vizsgál a Pénzügyminisztérium (PM) a felügyelete alá tartozó hatóságnál. A tárca ugyanis az elmúlt időszakban több jelzést kapott, hogy a hatóság pazarlóan bánik a neki folyósított költségvetési forrásokkal.
A minisztériumi vizsgálat ennél "rázósabb" ügyekre is kiterjed. Információink szerint azt is szeretnék feltárni, hogy a felügyelet valóban részrehajlóan bírálja-e el egyes vállalkozások engedélykérelmeit. A nyerőgépeket üzemeltető cégek számára kötelező a hatósággal engedélyeztetni mind a játéktermeket, mind az ott működő nyerőautomatákat. Utóbbiak engedélyét évente meg kell újítani, a termek azonban addig működhetnek, amíg az utolsó gépnek le nem jár az engedélye. Mindezeken túl a cégeknek évente igazolniuk kell, hogy a termeket működtető vállalkozás és annak vezetője megfelel-e a játékszervezés jogszabályokban foglalt követelményeinek. A vezetőnek például erkölcsi bizonyítvánnyal kell rendelkeznie, a cégnek pedig nem lehet köztartozása.
Az engedélyeztetés nem olcsó mulatság - egy első kategóriájú nyerőgép után például évente 125 ezer forintot kell kifizetni -, ám a felügyelet jóváhagyása nélkül játékterem, és gép sem működhet. A játékszervezők számára tehát létfontosságú, hogy hozzájuthassanak az engedélyhez. A piaci szereplők egy része háborog, mert úgy ítéli meg: miközben vannak, akik milliós adótartozásuk ellenére is megkapják az engedélyt, másokat a felügyelet ok nélkül elutasít. Utóbbiak közül többen is pert nyertek már ez ügyben, így a hatóságot eddig negyvenmillió forint kártérítés fizetésére kötelezte a bíróság. Lapunk információi szerint a PM-vizsgálat két kedvezményezett helyzetűnek tartott társaság, a Féder Kft. és a Nevada Rt. ügyét is górcső alá veszi. Megpróbáltuk megtudni, hogy a két vállalkozás értesült-e a vizsgálatról, ám őket lapzártánkig nem sikerült elérni.
Az elmúlt években egyébként több, a felügyelet gazdálkodási és engedélyezési gyakorlatát kifogásoló bejelentés érkezett különböző államigazgatási szervekhez. Ezek közül több is felveti az elnök, Sibinger Márta felelősségét. Ő Simicska Lajos elnökkel együtt távozott 1999-ben az adóhatóságtól, ahol addig az ellenőrzési főosztályt vezette. Ezt követően került az SZF-hez. A felügyeletnél zajló vizsgálatról és a felmerült vádakról kértük Sibinger Márta véleményét is, ő azonban csak annyit közölt: az elmúlt években tíz alkalommal több hatóság is ellenőrizte a felügyelet tevékenységét, és a vizsgálatok megállapításai alapján semmilyen elmarasztaló intézkedésre nem került sor. - Mindezek alapján feltételezhető, hogy a névtelen bejelentések teljesen alaptalanok, a megállapítások hamis feltételezéseken nyugszanak - áll Sibinger Márta lapunkhoz eljuttatott válaszában.
Némileg más olvasható ki az SZF-et felügyelő Pénzügyminisztérium lapunkhoz elküldött elektronikus leveléből. A tárca szóvivője, Pichler Ferenc ebben azt közölte: a február óta általános átvilágítás közben valóban értesültek néhány új információról. Ezek fényében pedig Radnai György közigazgatási államtitkár módosította a vizsgálat tárgyát.
Viharosan kezdett a Szerencsejáték Felügyeletnél Sibinger Márta. Az 1999-ben kinevezett elnök néhány hónap múltán átszervezte a felügyeletet, a gyakorlatban egyik napról a másikra kicserélte a teljes vezetést. Elbocsátotta - pontosabban alacsonyabb köztisztviselői beosztást ajánlott - valamennyi addigi operatív vezetőt. Ezt követően a játéktermek és elektronikus kaszinók számára kedvezőbb, a gépeket az éttermekből kitiltó törvényt terjesztett elő (és fogadtatott el) a Fidesz-kormány. A piac kedélyeit ezután az addigi kilenc helyett két hagyományos budapesti kaszinót meghagyó pályázat furcsának mondott eredménye borzolta fel. Ezt követően távozott pénzügyminisztériumi posztjáról az e területtel is foglalkozó két vezető. Harmati László akkori főosztályvezető most a Földhitel- és Jelzálogbank vezérigazgató-helyettese. Harmatival együtt mondott fel helyettese, Dobrev Klára is. Őt mostanában inkább arról ismerik, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök felesége.