A lakosság 7,6 százaléka szenved súlyos depressziós tünetektől
Ez az adat késztette arra a kutatóintézetet, hogy Magyarországon elsőként Jász-Nagykun-Szolnok megyében indítsák el azt az év végéig tartó képzési programot, amelynek célja a depresszió megelőzése, az öngyilkosságok számának csökkentése - közölte az igazgató a kezdeményezés nyitó fórumán.
Hozzátette: a programban, amely kapcsolódik az Európai szövetség a depresszió ellen elnevezésű nemzetközi projekthez, Magyarországon kívül Ausztria, Belgium, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Írország, Izland, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Portugália, Spanyolország és Szlovénia vesz részt.
Kopp Mária elmondta: Magyarországon a depresszió az egyik leggyakrabban előforduló betegség, a lakosság 7,6 százaléka szenved súlyos depressziós tünetektől, de csaknem minden harmadik embernek vannak különféle, az életminőséget rontó depressziós tünetei.
A nyolcvanas években még hazánk vezette a világstatisztikát, évente 4500-an haltak meg öngyilkosság miatt, később a balti államok "előretörtek": Lettország, Litvánia, Észtország, Oroszország áll az élen. Évente azonban így is 3100 honfitársunk hal meg öngyilkosságban - mondta előadásában Túry Ferenc, a Magyar Pszichiátriai Társaság elnöke.
A családorvosok szerepe nagyon fontos, mivel az őket felkereső betegek csaknem egytizede depresszióban, vagy depresszióban is szenved, egyharmaduknál egyéb szorongásos betegség is fennáll - közölte Túry.
A szolnoki kistérségben induló programban mintegy 150 szakember - háziorvosok, pedagógusok, rendőrök, szociális munkások, lelkészek, a lelki segélyszolgálat munkatársai, védőnők - vesznek részt. Felméréseket is végeznek, hogy megtudják, a lakosság mit tud, hogyan gondolkodik a depresszióról és az öngyilkosságról. A későbbiekben a programot ki akarják terjeszteni az egész országra, és egy depresszióellenes hálózatot kívánnak létrehozni.
(MTI)