Párizs szabályozta a "halálhoz való jogot"
A nemzetgyűlés által tavaly novemberben már jóváhagyott, a szenátus által most elfogadott jogszabály értelmében nem szabad a gyógyíthatatlan betegek kezelését "ésszerűtlen makacssággal" folytatni, az orvosi segítség leállítható, ha az "haszontalannak, aránytalannak tűnik, vagy a mesterséges életben tartáson kívül nincs más hatása".
A törvény kimondja, hogy a betegsége végső szakaszában lévő páciens dönthet a kezelés korlátozásáról vagy leállításáról és engedélyezheti a fájdalomcsillapítók fokozását, még akkor is, ha azok siettetik halálát, az orvosoknak pedig tiszteletben kell tartani a beteg akaratát. A törvény azt is kimondja: az eszméletlen betegek esetében a család kérheti, hogy a beteget hagyják meghalni.
A konzervatív kormány, az ellenzéki szocialisták és a római katolikus egyház által egyaránt támogatott törvény megalkotói hangsúlyozottan nem nevezik eutanáziának a halálhoz való jogot. Kiemelték, hogy a törvény nem a Belgiumban és Hollandiában követett legális gyakorlat másolata, mivel nem jogosítja fel az orvosokat a beteg aktív halálba segítésére.
A törvényalkotás előzménye egy 22 éves, baleset után megbénult, hallását és beszédkészségét elvesztő fiatalember, Vincent Humbert heves rokonszenvhullámot kiváltó esete volt, akit édesanyja segített halálba egy nagy adag nyugtató injekcióval 2003-ban.
(MTI)