Rumsfeld a korrupciótól óvja Irakot
A korrupció és a zavargások veszélyére hívta fel az új iraki vezetők figyelmét Donald Rumsfeld. Az amerikai védelmi miniszter tegnap - mint a háború kezdete óta az előző nyolc alkalommal is - előzetes bejelentés nélkül érkezett Irakba. Ő az amerikai kormány első tagja, aki új minőségében találkozott a frissen megválasztott államfővel, a kurd Dzsalal Talabanival, illetve a miniszterelnök-jelölt síita Ibrahim al-Dzsafarival.
- Nem tagadom, hogy vannak kihívások, de biztos vagyok benne, hogy nagyon jó minisztériumokat alakítunk ki - mondta a tárgyalások után al-Dzsafari. Amerikai jelentések szerint az újjáépítés során több milliárd dollárnak kelt lába az iraki minisztériumokban. Például rengeteg "szellemnek" fizettek bért: a papíron alkalmazott személyek a valóságban sosem jelentek meg munkahelyükön. Rumsfeld attól is óvta az új iraki vezetőket, hogy politikai, vallási, nemzetiségi vagy törzsi alapon régi számlák rendezésére használják ki hatalmukat. A miniszter szerint az irakiaknak a biztonsági helyzet javulásán túl gazdasági téren is érezniük kell a kedvező változásokat.
Amerikai katonákkal találkozva Rumsfeld tartózkodott a jóslatoktól, és nem erősítette meg azokat a washingtoni híreket, miszerint a Pentagon már 2006 elején lényegesen csökkentené a jelenleg mintegy 137 ezer fős kontingens létszámát.
A csapatkivonás kezdetét firtató kérdésre azt felelte, "nem távozási, hanem győzelmi stratégiánk van".
Rumsfeld látogatásának napján Moszulban két bomba robbant, az egyik megölt öt irakit, a másik megsebesített négy amerikai katonát. Bagdadban merényletet kíséreltek meg az egyik belügyminiszter-helyettes ellen, a tábornok egy testőre meghalt, három megsebesült. Hétfőn fényes nappal egy Irakban dolgozó amerikai civilt raboltak el ismeretlen fegyveresek.
Jerzy Szmajdzinski védelmi miniszter Varsóban bejelentette, hogy az év végéig mind az 1700 lengyel katona elhagyja Irakot. Lengyelország az USA, Nagy-Britannia és Ausztrália mellett az első perctől részt vett a háborúban, lengyel kommandósok foglalták el például a kulcsfontosságú dél-iraki olajterminálokat. Jelenleg lengyel parancsnokság alatt áll a koalíciós erők nemzetközi hadosztálya. (H. G.)