Lengyelország is kivonul Irakból
Donald Rumsfeld kedd reggel előre be nem jelentett látogatásra érkezett az iraki fővárosba és a politikai tisztogatások és a sógorság-komaság veszélyeire figyelmeztette az iraki vezetőket. Eközben heves harcok dúltak az iraki Kaim város környékén az amerikaihadsereg és a lázadók között.
Az amerikai védelmi miniszter aggodalmát fejezte ki az iraki védelmi és belügyminisztériumban, illetve a biztonsági erők körében zajló tisztogatások miatt; ezek az intézmények szerinte az elmúlt egy-másfél évben hasznos segítséget nyújtottak a lázadók elleni harcban.
Az amerikai védelmi miniszter közölte: Washingtonnak nincs kivonulási stratégiája, az amerikai katonák azután hagyják el Irakot, amint az ország biztonsági erői képesek lesznek feladataik teljes körű ellátására. Arra a kérdésre, tervez-e Washington állandó támaszpontokat fenntartani Irakban, Rumsfeld közölte: ezt az új alkotmány elfogadása, 2005 decembere után megválasztandó új iraki kormánnyal kellene megtárgyalni.
A lengyelek mennek
Lengyelország a jövő év első heteiben vonja ki csapatait Irakból, azt követően, hogy lejár az ügyben adott ENSZ-mandátum - közölte Jerzy Szmajdzinski nemzetvédelmi miniszter. Szmajdzinski a kormányülés után elmondta: bejelentése a kormány álláspontját tükrözi, amit Aleksander Kwasniewski kormányfőnek nem kell megerősítenie.
Az ENSZ szerint veszélyes a helyzet
Asraf Kázi, az ENSZ iraki különmegbízottja hétfőn közölte az iraki biztonsági helyzetnek javulnia kell ahhoz, hogy a világszervezet nagyobb szerepet vállaljon az országban.
Az ENSZ-főtitkárnak az iraki helyzetre vonatkozó beszámolóját ismertetve a diplomata New York-ban bizalomkeltőnek nevezte az Irakban elindult politikai folyamatot, így az alkotmány kidolgozását szolgáló munkálatokat.
Az amerikaiak radikálisan csökkentik európai csapataikat
Az amerikai hadsereg a következő 5-10 évben 62 ezer főről 24 ezerre csökkenti a szárazföldi erők kötelékében Európában állomásozó katonáinak számát - közölte kedden Elke Herberger amerikai katonai szóvivő Heidelbergben. A tervezett amerikai csapatcsökkentések és átcsoportosítások a legnagyobb szabásúak a hidegháború vége óta. A katonai szóvivő szerint az amerikai katonai ingatlanok száma is csökken majd Európában: 236-ról 88-ra.
Bush amerikai elnök a múlt évben a csapatcsökkentéseket és átcsoportosításokat egyebek között a terrorizmus elleni küzdelem szempontjaival indokolta. A jövőben mozgékonyabb egységekre van szükség, amelyeket gyorsan a válságövezetekbe lehet vezényelni - hangoztatta az elnök.
Német kimutatás szerint az Egyesült Államok 1989-ben még 213 ezer katonát állomásoztatott Európában, közülük 198 ezret Németországban. Jelenleg a szárazföldi csapatok kötelékében 62 ezer amerikai katona tartózkodik Európában, közülük 57 ezer Németországban. Főhadiszállásuk Heidelbergben van, de a központot át akarják telepíteni Wiesbadenbe.
(forrás: MTI, Reuters)