A miniszterelnök a szécsényi gyilkosság kapcsán megbízta az igazságügy-minisztert a büntetőjogi szabályozás felülvizsgálatával. Szakmai körökben szóba került, hogy célszerű lenne korlátozni a tárgyalásról lemondás lehetőségét. A korábban nemi erőszak és a személyi szabadság aljas indokból való korlátozása miatt elítélt tettes azért kapott ugyanis mindöszsze másfél év szabadságvesztést, mert ilyen eljárásban a lehető legnagyobb büntetési tétel alapesetben három év lehet.
Gyurcsány Ferenc jogi szigort kér
A bíróság nem mérlegelhet: ha a vádlott legfeljebb nyolc év börtönnel fenyegetett bűncselekményt követett el, tettét beismeri, és az eset bizonyított, a tárgyalásról való lemondás esetén a cselekmény jellegétől függetlenül kénytelen egyszerűsített eljárásban dönteni. Ezzel a lehetőséggel 2000 januárja óta élhetnek a vádlottak.
Az elkövető személyiségéhez jobban igazodó büntetéseket kell alkalmazni, de nincs olyan szabályozás, amely kizárná, hogy a szécsényi gyilkossághoz hasonló tragédia bekövetkezzék - mondta a Klub Rádióban tegnap Petrétei József igazságügy-miniszter. Szerinte mindez nem csak büntetőjogi kérdés, hiszen a jog eszközeivel csak akkor léphetnek fel, ha a cselekmény már a büntetőjogban meghatározott valamely tényállásba ütközik. Petrétei gyors jogalkotást ígért: szóba jöhet a Btk., a büntetőeljárási jog, illetve a büntetés-végrehajtás szabályainak módosítása.