Macedónia, minek nevezzelek? - jegyzet
Athén azt kifogásolja, hogy a kis balkáni köztársaságot ugyanúgy hívják, mint Görögország egyik északi tartományát, nem mellesleg Nagy Sándor szülőhazáját. - A névazonosság könnyen nemkívánatos területi vitákhoz vezethet - érveltek a görögök, akik minden eszközt, így gazdasági embargót is bevetettek, aminek eredményeképpen Szkopje képviselői - az 1993-as ENSZ-tagság óta - nemzetközi fórumokon a nem túl csábos hangzású "Macedónia - volt jugoszláv köztársaság" (angol rövidítéssel FYROM) elnevezést használják.
A névvitában közvetítő ENSZ most új megoldási javaslattal állt elő. A FYROM-ot a Republika Makedonia-Szkopje változat váltaná fel, s ez legalábbis Athén számára elfogadhatónak tűnik. Szkopjéban azonban hűvösen fogadták a Matthew Nimitz ENSZ-különmegbízott által előterjesztett javaslatot. Vlado Bucskovszki kormányfő szerint országa az ún. dupla formulát pártolja: a nemzetközi közösség a miniállamban közkedvelt Macedónia megnevezést használná, míg a görögök megmaradhatnának az általuk preferált FYROM-nál.
Az Egyesült Államok tavaly novemberben elismerte a Macedónia nevet. Washingtoni érvelés szerint ezzel akarták megjutalmazni Szkopje Amerika-barátságát, beleértve az iraki koalíció támogatását. A Bush-adminisztráció lépése alaposan felingerelte Görögországot, amelynek nyomására az EU hivatalosan változatlanul a FYROM formulát használja.