Kultúrharc a Nagy Könyv körül

Nem igazolódnak az aggályok, hogy a legkedveltebb regényt kutató Nagy Könyv-játékban a könnyű lektűrirodalom kerül előtérbe - jelentették be az olvasás-népszerűsítő verseny szervezői tegnapi sajtótájékoztatójukon. Sajnálatosnak tartják ugyanakkor, hogy a hazai szellemi életben tapasztalható "kultúrharc" elérte ezt az akciót is.

A múlt hét végéig mintegy húszezer elektronikus levélen érkezett jelölés a legkedveltebb magyar és külföldi regényre - tudtuk meg Kóthy Judittól, a szakértői csoport egyik tagjától. Az élmezőnybe került műveket nem árulhatta el, azt azonban igen, hogy több mint négyezer műre érkezett szavazat, köztük kétezer csupán egy-egy említést kapott. Tíz vagy ennél több szavazatot hatszáz, százat vagy ennél többet hetvenkilenc, kétszázat vagy ennél többet mindössze harmincegy mű kapott. A jelenleg első helyen álló magyar regényre 1050-en, a külföldire 1290-en voksoltak. Április 15-én megszűnik az elektronikus úton történő szavazás lehetősége, 23-áig levélben még lehet javaslatokat elküldeni, 27-én pedig nagyszabású mtv-műsor keretében jelentik be a száz legtöbb jelölést kapott mű listáját. A játék a továbbiakban a tizenkét legnépszerűbb regény kiválasztásáért folyik.

Tarján Tamás, a szakértő testület másik tagja "szeplőtelennek", jó ízlésről tanúskodónak tartja a legtöbbször említett művek sorát. Megjegyezte ugyanakkor, hogy hátrányba kerülnek azok a szerzők, akiknek több műve is népszerű, mert a szavazatok eloszlanak a regények között. Az eddigi négyezer jelölésben például 14 mű szerepel Szabó Magdától, 13 Jókaitól, 12-12 Rejtő Jenőtől és Wass Alberttől, 11 Fekete Istvántól és így tovább.

Sipos Pál, a Nagy Könyv-tévéműsorok szerkesztője vitába szállt azokkal a kritikákkal, amelyekben a lektűrirodalom elsöprő győzelmétől féltek. Tarján Tamás pedig azokkal az írói érdek-képviseleti szervezetekkel nem értett egyet, amelyek úgy tüntetik föl, mintha az íróknak kárt okozva költenének közpénzt erre a játékra. Szerinte éppen fordítva van: a Nagy Könyv nagyobb megbecsülést, közvetve pedig hasznot hoz az íróknak, az egész magyar irodalomnak.

Kóthy Judit sajnálatosnak nevezte, hogy a hazai szellemi életben tapasztalható "kultúrharc" nem kerülte el a Nagy Könyvet sem. Úgy véli, jó dolog, ha Győr a Galgóczi-könyvekért, Eger az Egri csillagokért mozgósítja a közvéleményt, az viszont nem jó, hogy a Jobbik felhívásában Wass Albert Adjátok vissza a hegyeimet című regényéért agitál, mondván, ezzel "adjanak esélyt legalább egy nemzeti szellemű könyvnek, hogy a TOP 100-ba kerüljön". Kóthy szerint Wass Albert műveinek helyük van a versenyben, de föltette a kérdést: Kosztolányi, Móricz és számos más holt és élő magyar remekíró vajon nem "nemzeti szellemű"?

Érdeklődésünkre Budai László, a Jobbik Magyarországért koordinátora elmondta, nem gondolják, hogy Wass Alberten kívül nincs más nemzeti szellemű író. Akciójukkal a sokáig elhallgatott erdélyi író nevét szeretnék ismertebbé tenni. Szerinte az Adjátok vissza a hegyeimet című regény a Trianon-pszichózis oldásában is segít.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.