Maratoni versmondások és tízforintos József Attiláról

A kisebb művelődési házaktól egészen a Magyar Nemzeti Bankig szinte minden hazai intézmény bekapcsolódott tegnap József Attila születésének századik évfordulója kapcsán rendezett megemlékezéssorozatba.

Mondhatjuk: a költő megérkezett a mindennapokba, itt van pólón, gyufacímkén, pénzérmén is, a Magyar Posta pedig bélyeget bocsátott ki a Jeles magyarok sorozatban. A Xerox és az Euróra Kulturális Alapítvány pedig Születésnapomra címmel fotópályázatot hírdetett.

A Magyar Rádió és a veszprémi Petőfi Színház például vers és prózamondó versenyt hirdetett, amin színészek és egyéb előadóművészek indulhattak. A több mint kétszázötven pályázó a Magyar Rádióban még a múlt héten csapott össze, közülük végül is negyvenen érkeztek a veszprémi folytatásra. A szombaton és vasárnap lezajlott selejtezőkből végül tizenketten jutottak be a tegnapi döntőbe. Többen a Dunánál című verssel, a Levegőt! cíművel, az Eszmélettel és az Elégiával, de van, aki például a költő verseiből összeállított montázzsal indult. Az estet - különös társítással, némileg talán profán módon, a teátrum zenés darabjainak részleteivel színesítik. A győztes, lapzártánk után, kétmillió forinttal járó elismerésben részesült.

Ezzel szemben például civil programmal várta az érdeklődőket a Budapest huszadik kerületi Csili Művelődési Központ. Az intézmény minden évben megrendezett költészetnapi programját terjesztette ki most a József Attila ünnepségekre. A rendezvényen - amely reggel kilenctől este hatig tartott - mindenki szavalhatott, "a lényeg, hogy az emberek legalább egy napig foglalkozzanak a költészettel". A résztvevők sora az általános iskolásoktól a nyugdíjasokig kígyózott, többen saját művel érkeztek, de ez senkit nem zavart.

A maratoni programok sorát színesítette Galkó Balázs színművész és Márta István zeneszerző duója, akik húsz évvel ezelőtti produkciójukat felfrissítve, az Új Színház Kamaratermében lágy zongorakísérettel adták elő József Attila összes művét. A nézőknek nem kellett ennyire kitartónak lenniük, jöhettek-mehettek. Jöttek is és mentek is.

Hasonlóval rukkoltak elő a Színház és Filmművészeti Egyetem diákjai és tanárai az Ódry Színpad Padlás kamaratermében - utóbbit a modern kor vívmányainak megfelelően interneten is követhettük a www.szinhaz.hu honlapon.

Ide sorolható sok más budapesti és vidéki tanintézet között a Fillér utcai általános iskola költészet napi versmondó rekordkísérlete is. A budapesti, második kerületi intézmény mind a négyszáz diákja és tanárai is verset mondtak; a rekord lényege, hogy a szavalatok között nem telhetett el 20 másodpercnél több idő. A versnapot Bozóki András kulturális miniszter nyitotta meg, sőt ő szavalt elsőként.

Érdekesség, hogy a Magyar Nemzeti Bank is megemlékezett a költőről: József Attila-emlékpénzt bocsátottak ki. A művész portréját ábrázoló tízforintos érméből 27 ezer darab készül. Tizenötezer érme a 2005-ös forgalmi sorozatban bárki pénztárcájában ott lapulhat majd, míg a fennmaradó 12 ezer sorszámozott példány díszcsomagolásban kerül forgalomba. Utóbbit a gyűjtők a Magyar Pénzverő Rt. székhelyén, az MNB látogatóközpontjában üzemelő érmeboltban, valamint a Petőfi Irodalmi Múzeumban szerezhetik be hatszáz forintos áron. De itt szerezhető be a József Attila összes, mintegy hetven fotóját tartalmazó album is.

Az ünnepnapot a Nemzeti Színház nagyszínpadán megrendezett Születésnapomra című gálaest zárta, amelyet a Magyar Televízió is közvetített.

Bakos Ildikó, Bencsik István, Bojti Márton, Csíkvári Péter, Lugossy Mária, Melocco Miklós szobrászművész, valamint a Bálványos Levente-Horváth Csaba, illetve a Zeke László-Káli Béla alkotópáros kapott meghívást a József Attila nyughelyén létrehozandó új síremlék tervének kidolgozására meghirdetett pályázat második fordulójába - adta hírül a kulturális minisztérium sajtóirodája. A Képző- és Iparművészeti Lektorátus által szobrászok, képzőművészek és építészek számára kiírt pályázaton 119 alkotó vett részt mintegy 160 tervvel. A második fordulóban május 10-ig hirdetnek eredményt. A nyertes készíti a síremléket, amelyet az 1937-ben elhunyt költő halálának évfordulóján, decemberben 3-án avatnak majd fel.

A Xerox és az Euróra Kulturális Alapítvány Születésnapomra címû fotópályázatának elsõ díját Tr. Szabó György nyerte Agyamból címû alkotásával.
A Xerox és az Euróra Kulturális Alapítvány Születésnapomra címû fotópályázatának elsõ díját Tr. Szabó György nyerte Agyamból címû alkotásával.
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.