Windsori esküvő csók nélkül

Károly walesi hercegre remélhetőleg nem lesz érvényes Sir James Goldsmith, a néhai milliárdos üzletember legendás mondása, mely szerint, ha valaki feleségül veszi a szeretőjét, egyben állásüresedést hoz létre. A trónörökös majd 35 évet várt arra, hogy az őt egyedül megértő és boldoggá tevő asszonyt, az immár 58 éves Camilla Parker Bowlest feleségül vegye. A pápa halála miatt újabb egynapos késést szenvedett esküvő több királyi rekordot is megdöntött: ez volt az első alkalom, hogy a trón várományosa polgári házasságot kötött. A húsz percnél alig hosszabb formaságra a windsori kastély helyett a városházán került sor.

Windsor utcáin ugyanannyian, mintegy húszezren gyűltek össze, hogy egy pillantást vessenek az "ifjú" párra, mint ahányan a Portsmouth-Charlton futballmérkőzésre utaztak a Fratton Parkba. A szokásoknak megfelelően a házasulandók külön töltötték az éjszakát. A kastélyból az anyakirálynő egykori Rolls-Royce Phantomjában érkeztek a Guildhall elé. Camilla feszült volt, a herceg pedig kényszeredetten integetett a tömegnek. A szűk királyi család és az új rokonok, összesen huszonnyolcan egy Windsorian feliratú autóbuszon tették meg a pár száz méteres utat.

Röviddel a polgári házasságkötés után a kastély Szt. György-kápolnájában került sor az áldásra, melyet az anglikán egyház feje vonakodva celebrált az általa magánemberként házasságtörőknek tekintett pár tiszteletére. Az élő televíziós közvetítés jóvoltából több millió brit alattvaló volt kárörvendő tanúja annak az ünnepélyes pillanatnak, amikor a walesi herceg és az újdonsült Cornwall hercegnője bevallotta "számos bűnét és erkölcstelenségét". A canterburyi érsek a házaspártól megkérdezte, "el vannak-e szánva arra, hogy életük végéig hűségesek maradnak egymáshoz". A válasz mindkét féltől határozott igen volt.

Az egyházi szertartás végeztével a királyi család megjelent a Szt. György-kápolna lépcsőin. A hercegi pár legfeljebb mosolyogni volt hajlandó, nyilvános esküvői csókról szó sem volt. Ez volt a nap folyamán az első alkalom, hogy II. Erzsébet arcán némi öröm látszódott.

A királynő által 750 vendég számára adott állófogadáson külföldi monarchiák képviselői, brit politikusok, hírességek (többek között Rowan Atkinson, azaz Mr. Bean, Kenneth Branagh, Phil Collins) vettek részt. Kiszivárgott hírek szerint II. Erzsébet beszédét azzal kezdte: Hedgehunter nyerte meg a legnépszerűbb brit lóversenyt, a Grand Nationalt, majd gratulált a fiataloknak. Az esküvő ellenére a The Sunday Times-ban napvilágot látott felmérés szerint a britek 60 százaléka gondolja úgy, hogy a 23 éves Vilmosból jobb király válna, mint Károlyból. Csak 21 százalékuk helyezi bizalmát a walesi hercegbe.

Kifogástalan elegancia Camilla módra

Cornwall hercegnőjéről mindeddig senki nem állította, hogy - ellentétben a divatdiktátornak tekintett néhai Dianával - sokat költene ruházkodásra és az elegancia megtestesítője lenne. Esküvőjére Camilla Parker-Bowles végre stílusos és előnyös darabokat rendelt a kensingtoni Robinson Valentine szalonból. A polgári házasságkötésen egyszerű, tört fehér színű, térd alatt végződő sifon ruhát viselt, melynek nyakkivágását és alját piciny fényes korongok díszítették. A ruhát ugyanolyan színű selyem, halszálkás hímzéssel díszített kabát egészítette ki. Az együttes legfeltűnőbb darabja az ír mester-kalapos, Philip Treacy által tervezett terjedelmes kreáció volt. Az egyházi ceremóniára Camilla földig érő halványkék ruhában vonult be, melyre palástszerű, arannyal átszőtt kabátot öltött. Szőkére festett, melírozott hajába monumentális, tollas fejdíszt tűzött a világhírű kalaptervező. (R. H. V.)

Az "ifjú" pár
Az "ifjú" pár
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.