Radikális keservek a Templomhegynél
A gázai kivonulási terv ellenzői vasárnapra nagyszabású tüntetést. Tízezer embert vártak. A második intifádát négy év fél évvel ezelőtt Saron Templomhegyen tett látogatása robbantotta ki. A Templomhegy másfél éve nyílt meg zsidóknak (a második palesztin felkelés 2000-es kezdete után lezárták), azzal a feltétellel, hogy nem imádkoznak ott. Háromezer rendőrt vezényeltek Jeruzsálem óvárosába vasárnap, hogy megfékezzék az izraeli szélsőségeseket és az arabokat.
A Templomhegy előtt pár tucat tüntető lézengett tegnap. Körülbelül ugyanennyi tévés, újságíró, és kétszerannyi rendőr, katona. Tinédzserforma zsidó fiúk táncolva azt kiabálták: "Izrael országa nem Iszmael országa". A rendőrkordonok előtt álló kis csoportban hirtelen dulakodás kezdődik. A rendőrök letepernek egy tüntetőt, aki éppen lelkesen nyilatkozott a sajtónak. Egy-két keményebb pofon is elcsattan.
- Nem az elszakadásról, hanem Izrael lelkéről van szó - magyarázza egy kitartó tüntető. - Nem lehet figyelmen kívül hagyni több tízezer embere véleményét - teszi hozzá egy korábbi, a knesszet előtt tartott megmozdulásra utalva. Akkor valóban tízezren vonultak fel. A tüntetők szerint a korrupt Saron mindent megtesz a baloldal kedvéért, hogy azok beszüntessék az ellene és családja ellen folyó nyomozásokat, vizsgálatokat.
- A rendőrök a terroristákat védik és nem a zsidókat - panaszkodik a 17 éve Izraelben élő Phil, amikor kiderül: Hasszan Juszef sejk, a Hamasz egyik szellemi vezére feljutott. Tegnap sikerült megakadályozni a provokációt, az ellenprovokációt is. A helyzet feszült, a hangulat keserű. A júliusba tervezett kivonulásig még sok minden történhet a harmincas éveiben járó férfi szerint. - Három hónap hosszú idő Izraelben, hiszen hat nap is milyen hosszú! - mondja 1967-re utalva. Az újságíróhad egyelőre visszavonul az árnyékba.
Jeruzsálem, 2005. április 10.