Pünkösdi király a cseh politikában?

Hosszas vita után a hét végén elfogadta a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) Országos Testülete Stanislav Gross javaslatát. Ennek alapján a családi lakásvásárlási botrányokba keveredett kormányfő lemond, és csak a pártelnöki posztját tartja meg. 

De csak abban az esetben, ha Václav Klaus államfő újra a szociáldemokraták jelöltjét bízza meg kormányalakítással, s a két eddigi koalíciós partner pártvezezetők helyett szakértőket nevez az új kabinetbe. Stanislav Gross utódjaként Jan Kohoutot, Csehország jelenlegi uniós nagykövetét javasolta. Ezt az indítványát is elfogadták.

Lapunk érdeklődésére Petr Hájek elnöki szóvivő azt válaszolta, Václav Klaus kész támogatni a felvázolt politikai forgatókönyvet, amennyiben a koalíciós pártok előzőleg szót értenek. A szocdemek arról is határoztak, hogy nem kötnek újabb koalíciós szerződést, mindössze egyszeri egyezséget szorgalmaznak arról, hogy a kétszáz tagú parlamentben összesen százegy mandátummal rendelkező Európa-párti koalíciós kormány tölti ki a jövő nyáron esedékes választásokig tartó megbízatási időszakot. A kabinet legfontosabb feladata az uniós alkotmánytervezet elfogadása, valamint a hazai adóreformok elindítása lesz. A kereszténydemokraták (KDU-CSL) egyelőre csak abba egyeztek bele, hogy a pártelnököt és helyettesét nem nevezik a kabinetbe. Ragaszkodnak ahhoz, hogy Cyril Svoboda külügyminiszter és két további párttag maradjon meg eddigi tárcavezetői posztján.

Az ellenzéki Polgári Demokrata Párt (ODS) a polgárok újabb becsapásának tartja a szombati döntést, amely szerintük csak meghosszabbítja a működésképtelen kabinet és koalíció vajúdását. A belpolitikai válság megoldását kizárólag az előre hozott választások mielőbbi kiírásában látják. A kommunisták (KSCM) máris pünkösdi királynak nevezték Jan Kohoutot.

Ha a három kormánypárt vezetői gyorsan megkötik az alkut, akkor Stanislav Gross miniszterelnök már a hét elején távozik. Ha nem egyeznek meg, akkor a szociáldemokraták testületi döntése értelmében a jelenlegi kormányfő kisebbségi kabinetet alakít - valószínűleg az ellenzéki kommunisták csendes támogatásával. Ezt a változatot azonban Václav Klaus nem támogatja.

Előre hozott választások kiírására kicsi az esély, miután ezt a "kiutat" mindkét nagy baloldali tömörülés elutasítja. Nélkülük viszont nincs meg a parlamenti határozathoz szükséges számú szavazat.

Diplomatából miniszterelnök lehet

A negyvennégy éves Jan Kohout a rossz nyelvek szerint Brüszszelt és az uniós körülményeket sokkal jobban ismeri, mint Prágát és a belpolitikai összefüggéseket. Támogatói viszont úgy vélik, hogy a jelenlegi, indulatokkal teli, összekuszált hazai helyzeten éppen egy diplomata képes úrrá lenni.

Az esetleges új kormányfőjelölt a Károly Egyetem Bölcsészettudományi Karán végzett, majd 1986-ban tudományos ösztöndíjasként a moszkvai Nemzetközi Kapcsolatok Állami Intézetében folytatta tanulmányait. Ezt egyébként csak akkor vallotta be, amikor több cseh lap kiderítette a hivatalos életrajzában elhallgatott tényt. A rendszerváltás előtt a prágai Nemzetközi Kapcsolatok Intézetében dolgozott. A kilencvenes évek elején a cseh külügyminisztérium ENSZ-főosztályát irányította. 2000-ben a bécsi székhelyű EBESZ-miszszióban tevékenykedett, három éve pedig külügyminiszter-helyettes lett. Tavaly májustól Csehország uniós nagykövete. (Sz. J. P.)

Gross és Kohout. Mellettem a lehetséges utódom
Gross és Kohout. Mellettem a lehetséges utódom
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.