Pirtó: örökbefogadási zűr
Egy örökbefogadási eljárás leállítását indítványozta nemrégen a Bács-Kiskun Megyei Közgyűlés előtt Nagy Ferenc, Pirtó polgármestere. Véleménye szerint nem a jogszabályoknak megfelelően adtak külföldre örökbe három testvért a hivatalos szervek. Az előzményekből kiderült: a gyermekek több évig nevelőszülőknél éltek a településen, miközben megszületett a negyedik testvérük is, akit szintén a családnál kellett volna elhelyezni. A gyermeket azonban a polgármester szerint visszatartották, hogy az örökbefogadás létrejöhessen.
Az ügyben felkerestük a területi gyermekvédelmi szakszolgálat illetékeseit, akik - mivel titkos örökbefogadási eljárásról van szó - az esetről nem adhattak tájékoztatást. Azt azonban határozottan cáfolták, hogy bármiféle jogszerűtlenség zajlott volna le a pirtói örökbefogadási ügyben. Megtudtuk: a megyében a múlt évben 187 gyermek várt szülőre, és ebből 27-et - főként egy-három év közötti gyermeket - sikerült örökbe adni. A feltételek rendkívül szigorúak, mert az örökbefogadásra jelentkező szülőknek nemcsak az anyagi helyzetét, hanem a pszichikai állapotát is feltérképezik a szakemberek, majd ennek lezajlása után kerülhet fel várólistára egy házaspár. A rendszerváltást követően külföldi, főként norvég, dán, olasz házaspárok is megjelentek örökbefogadási igényeikkel Magyarországon. A nem magyar állampolgárok a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézeten keresztül, az országos várólistára felkerült gyerekek közül választhatnak, akiknek kiajánlását külföldi közvetítőcégek is előszeretettel végzik.
A pirtói üggyel kapcsolatban megkérdeztük a Bács-Kiskun Megyei Gyámhivatal vezetőjét, Vörösné dr. Fodor Zsuzsannát, aki azt mondta: az ügy részleteiről ő sem adhat tájékoztatást. Hozzátette: felülvizsgálták a kérdéses örökbefogadási eljárást és jogszabálysértést nem tártak fel.
A faluban mindenki csak elismeréssel beszél a nevelőszülőkről, akik a közvélekedés szerint e három vadócból igazi, községi életre képes gyermeket neveltek. Kaszás Zoltánné több mint négy éven át gondozta a három testvért, egy hat- és egy hétéves kislányt és egy három és fél éves kisfiút. Az asszonytól az örökbefogadók a napokban vitték el a gyerekeket. Kaszás Zoltánnét nagyot megviselte a szakítás, és nem kívánt nyilatkozni az ügyben. Megtudtuk: a nevelőszülőknek a közelmúltban felajánlották a három testvér örökbefogadását, de a család - mivel már van két gyermekük - nem akart élni a lehetőséggel. Felvetődik a kérdés: mi a különbség az örökbefogadás és a nevelőszülői elhelyezés között? Az előbbi olyan jogviszony, amelynek során szülői jogosítványokhoz jut az örökbefogadó, olyannyira, hogy a nevére is anyakönyvezik a gyereket vagy gyerekeket. A nevelőszülői státust lazább köteléket jelent, az intézeti forma helyett biztosít családi hátteret a gyereknek, ezt rendszeresen ellenőrzi a gyermekjóléti szakszolgálat. Ha tehát egy nevelőszülőnél lévő gyereket időközben örökbe fogadnak, akkor kikerül az addigi megszokott környezetéből.
Pirtó polgármestere tudósítónknak elmondta: a mai napig nem kapott írásban választ a megyei közgyűlésen az üggyel kapcsolatban feltett kérdéseire. Ferenczi István megyei főjegyző érdeklődésünkre közölte: a pirtói polgármester a gyámhatóságtól kap választ kérdéseire.
Nagy Ferenc az üggyel kapcsolatban megjegyezte: véleménye szerint más hozzáállásra lenne szükség a gyermekvédelem területén, mert a három testvérrel a beilleszkedésük érdekében pszichológus, szaktanár is foglalkozott a Bács-Kiskun megyei településen. Amikor viszont megszülettek az első eredmények, amelyek azt bizonyították, hogy a három testvér a körültekintő gondoskodásnak köszönhetően beilleszkedett a pirtói környezetébe, a gyermekeket aggályos módon azonnal külföldi állampolgárnak adták örökbe, kiszakítva őket addigi, megszokott családi környezetükből.
Április első napján a gyerekeket elvitték Olaszországba. Az ügy lezárult, jogorvoslatnak helye nincs.